Franciaországban tudják, hogyan kell felkészülni az újévre. Komoly programtervvel álltak elő az idei évre. Fesztiválok, kiállításmegnyitók, tudományos érdekességek, és még számos izgalmas program, amiért az embernek kedve támad csomagolni.
A több száz éves hagyományokkal rendelkező Nizzai Karnevál több mint 2 héten át várja az érdeklődőket, és mivel a világ legnagyobb karneváljai közé tartozik, programjai is felejthetetlen élményt nyújtanak. A 134. karnevál témája az űr lesz. A fő látványossága pedig a karneváli menet idején felvonuló húsz különböző, színes és egyedi kocsi, miközben a hangulatról közel 1000, a világ különböző tájairól érkező zenész gondoskodik. A Promenade des Anglais sétánya erre az időre egy virágcsata helyszínévé változik. Ha kíváncsiak arra, hogy mit és menniyért lehet csinálni a francia Riviérán egy hétvége alatt, akkor kattintsanak ide.
Mikor: február 17-től – március 03-ig
A rendezvény, ahol a déli gyümölcsök játsszák a főszerepet, közel 230 000 érdeklődőt vonz évente. A fesztiválon óriási déli gyümölcsökből kirakott figurák, valamint naranccsal és citrommal díszített kocsik vonulnak fel az utcákon, miközben esténként fényjátékokkal várják az érdeklődőket. A fesztivál
kísérőrendezvényeként idén is megrendezik a Nemzetközi Orchideafesztivált és a Pays
Mentonnais kézműves szalont a palais de l'Europe à Menton palotában. A 2018-as citromfesztivál témája ezúttal Bollywood lesz.
Mikor: február 17-től – március 04-ig
A Louis Vuitton Alapítványnak köszönhetően végre Franciaországban is látható a New York-i Modern Művészeti Múzeum (MoMa) állandó gyűjteményének műveiből álló első nagy kiállítás. Ha szeretnének egyben látni egy gazdag és lenyűgöző tárlatot, Párizsban a helyük. Festmények, szobrok, rajzok, fotók és filmek - a március 5-ig látogatható kiállításon 200 művész, többek között Paul Cézanne, Gustav Klimt, René Magritte és Pablo Picasso alkotásai illusztrálják a modern művészet számos aspektusát.
A Louvre Múzeum a Metropolitan Museum of Art-val együttműködve nyitja meg a közönség előtt az Eugène Delacroix-kiállítást. A retrospektív tárlat - mely 1963 óta az első ilyen hatalmas, a festő köré épült tárlat Párizsban - 180 művet sorakoztat fel. Olyan ismert képek láthatók, mint pl. A Szabadság vezeti a népet című alkotása, miközben az olyan titokzatos festményeket is kiállítják, amelyeket a festő 1832-es marokkói utazása ihletett. Ennél jobb lehetőség talán nincs is arra, hogy felfedezzék a művész, festő, szerző és illusztrátor munkásságát és személyiségét. A múzeum hétfőn, csütörtökön, szombaton és vasárnap este 18.30-tól vezetett túrákat kínál a kiállítás területén.
Mikor: március 28-tól – július 23-ig
A Musée des Beaux-Arts együttműködést kötött Mexikó Szépművészeti Múzeumával (Museo Nacional de Arte – Munal), hogy közösen rendezzenek egy olyan kiállítást, mely bemutatja a francia és a mexikói művészek szemléletváltását, egymás munkáit figyelembe véve. A képekről ugyanis visszaköszön, hogy a 30-as években a francia művészekre nagy hatást gyakorolt Mexikó. Egyesek még oda is költöztek, mint például a szürrealista képeiről ismert André Breton, a fotográfus Henri Cartier-Bresson, vagy Jean Charlot festőművész. A március 5-ig látogatható kiállítás célja, hogy hidakat képezzen a francia és a mexikói művészet összefüggései és különbségei között. A tárlat ideje alatt három alkalommal, január
27-én, február 10-én és 24-én angol nyelvű vezetéseken vehetnek részt.
Az ESOF a legnagyobb interdiszciplináris tudományos találkozó Európában. A 2004-ben létrehozott európai fórum több mint 4000 kutatót, oktatót, üzleti szereplőt, politikai döntéshozót és újságírót vonzott eddig a világ minden tájáról, hogy megbeszéljék a tudományban elért áttöréseket, jövőbeli innovációkat. A résztvevők több mint 40 százaléka diák és fiatal kutató. A Touluse városába tervezett 8. ESOF egy hatalmas tudományos kiállítást, számos előadást és vitadélutánt tartogat az érdeklődőknek. A regisztráció és a jegyvásárlás attól függően történik, hogy a fórum melyik része érdekli a látogatókat.
Mikor: július 9-től – július 14-ig
Ez a projekt még 2012-ben indult útnak, mikor a Culturespaces cég kifejlesztette az AMIEX® (Art &Music Immersive Experience) rendszert, mely a művészi kiállításokat emelte új szintre. A rendszer lényege, hogy a helyszínhez alkalmazkodva, monumentális videó-tárlatot hozzon létre nagyon magas felbontású művészeti alkotások kivetítésével és egyedi digitális eszközökkel.
Az első ilyen tárlatot Les Baux-de- Provence-ben nyitották meg, idén tavasszal pedig Párizs is gazdagszik eggyel. A főváros keleti részén található műemlékvédelmi épületben, a Plichon vasöntödében kap helyet az egyedi kiállítás. Érdekessége, hogy Gustav Klimt és Egon Schiele félórás vetítései, valamint a rövidebb kortárs festmények projekciói a vasöntöde eredeti falain, betonkádjain, padlóján és vas gerendázatán jelennek majd meg.
Címlapfotó: Getty Images/Patrick Aventurier