
A kilencvenkilenc éve nem látott teljes napfogyatkozás alatt az Egyesült Államokban a nyugati parttól a keleti partig, egy, az egész országot átszelő sávban látható volt. A Hold rövid időre teljesen kitakarta a Napot, így annak csak külső légköre, koronája volt látható az égbolton.
Legutóbb 1979-ben volt olyan teljes napfogyatkozás, amely a kontinentális Egyesült Államok egyes részeiről látható volt, a mostanihoz hasonló esemény azonban utoljára 1918-ban következett be.
Kedvező időjárás esetén Oregontól Dél-Karolináig tizennégy államban láthatták a teljes napfogyatkozás magyar idő szerint szerint 19 óra 16 perc és 20 óra 48 perc között.
Az „amerikai sötétség" hetek óta lázban tartotta a tudósokat és a lakosságot. Az Egyesült Államok északnyugati térségétől délkeletig húzódó, mintegy 100 kilométer széles sávban látható égi jelenség mintegy két és fél percig tartott. Ezen a területen nagyjából 12 millióan élnek, további 200 millióan pedig egy napi utazásra. Ráadásul a Hold árnyéka húsz nemzeti parkon is átvonul.
Rengetegen utaztak el Oregon, Idaho és Wyoming távoli nemzeti erdőségeibe és parkjaiba, hogy onnan csodálják meg a természeti jelenséget, míg mások például egy illinoisi focistadionba váltottak jegyet, hogy tömegben élvezzék a látványosságot.
Már több tízmillió darab fogyott a természeti jelenség megfigyelésére alkalmas védőszemüvegekből. Számos műhold, repülőgép és több mint 50 meteorológiai léggömb is figyelte a napfogyatkozást, amelyet – köztük az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) is –élőben közvetítettek. A megfigyelésben a Nemzetközi Űrállomás (ISS) asztronautái is részt vettek. Emellett a Földről több ezer privát teleszkóp is követte, amint a Hold elhalad a Nap és a Föld között.
Az MTA összeállítása szerint egy teljes napfogyatkozás sávja legközelebb 2024. április 8-án ismét az Egyesült Államok szárazföldi területeit szeli át, majd 2026. augusztus 12-én Izlandtól Spanyolországig lesz látható teljes napfogyatkozás, röviddel utána pedig Gibraltárra vagy Észak-Afrikába kell utazni annak, aki nem akar lemaradni a 2027. augusztus 2-i jelenség megfigyeléséről. Az utóbbi során a teljességi fázis 6 perc 23 másodperc hosszúságú lesz, ami nem sokkal marad el a totalitás elméletileg lehetséges leghosszabb időtartamától, ami 7 perc 32 másodperc.
A Montana Állami Egyetem kutatócsoportja a NASÁ-val közös projekt keretében több mint 50 héliummal töltött léggömböt bocsátott fel nagy magasságba. A különböző helyszínekről felengedett, 2,7 méter magas ballonokat nagy felbontású videokamerákkal, fényképezőgépekkel és számítógépekkel szerelték fel, amelyek folyamatosan továbbították a képeiket a földre. A ballonok percenként 300 métert emelkedve érik el a 24 ezer méteres magasságot. Az alábbi videót többek között az általuk közvetített képekből állították össze:
Magyarország területéről még hosszú ideig nem látszik teljes napfogyatkozás. Legközelebb 2075. július 13-án gyűrűs napfogyatkozást lehet majd észlelni, hat évvel később pedig, a 2081. szeptember 3-i teljes napfogyatkozás idején a ma még fiatal generáció tagjai lehetnek szemtanúi annak, hogy a Hold árnyéksávja átszáguld hazánkon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.