Ezerötszáz éves bizánci romokra bukkantak Jeruzsálemnél

Jeruzsálem
PUBLIKÁLÁS: 2015. június 10. 16:51
Ezerötszáz éves bizánci romokra bukkantak Jeruzsálemnél

A bizánci korból származó ezerötszáz éves templom és pihenőhely maradványaira bukkantak a Jeruzsálemet Tel-Avivval összekötő út bővítésénél dolgozó munkások – adta hírül az MTI. A romokra Jeruzsálem nyugati térségében, Abu Gos arab falu mellett találtak rá.

Jeruzsálem látképe Fotó: David Poe / flickr

A tizenhat méter hosszú templom, amelyet az útépítők felfedezése után a régészek feltártak, egykor a közeli Ejn Naka nevű forrás szomszédságában állt. A templom egyik oldalkápolnájában fehér mozaikpadló nyomait tárták fel, az egykori imahely északi csücskében pedig egy négylevelű lóhere alakú, keresztet szimbolizáló keresztelőmedencét is találtak. A romok közül előbukkant festékmaradványokból arra következtetnek a szakértők, hogy egykor freskók boríthatták az épület falait. A templom nyugati falánál valamikor lakóhelyiségek és raktárak lehettek, az egyik helyiségben pedig rengeteg cserépmaradványt találtak.

Anett Nagar, a feltárás vezetője elmesélte, hogy az épületeket feltehetően az utazók kiszolgálására építették a Földközi tenger partjától Jeruzsálembe vezető római kori út mellé a Bizánci Birodalom idején, a környéken ugyanis már több hasonló települést is találtak. "Olajlámpások, érmék, különleges üvegedények, márvány töredékek és gyöngyház kagylók tanúskodnak az utazóknak fenntartott pihenőhely élénk múltjáról" – számolt be Joli Svarc, a régészek szóvivője.

Izrael és a Palesztin Nemzeti Hatóság jelenlegi területén a Római Birodalom után több mint háromszáz évig a Bizánci Birodalom uralkodott (i. sz. 324 és 638 között), amelyet később az arab kalifátusok, majd a keresztesek fennhatósága követett.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.