Most végre tiszta vizet öntünk a pohárba – Egészséges vagy káros a szénsavas víz?

szénsavas víz
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 22. 12:15
Nyáron mindannyian többet iszunk, a meleg napokon jól esnek a hűsítők, legyen szó vízről, limonádéról vagy szörpről, melyeket sokan kifejezetten dúsított formában kedvelnek. A szénsavas víz fogyasztása azonban még mindig megosztó téma, és nem is az ízlés miatt, hanem egészségügyi tekintetben.

Összességében elmondható, hogy a szénsavas víz vagy szóda fogyasztása nem ártalmas az egészséges emberek számára, sőt, sok esetben még pozitív hatásai is lehetnek a szervezetre nézve. Ennek ellenére vannak olyan tényezők, melyekkel tanácsos tisztában lenni, ha rendszeres a buborékos víz fogyasztásunk.

szénsavas víz
Változó lehet a szénsavas víz hatása a szervezetünkre Fotó: Chones

A szénsavas víz legfőbb előnyei:

A szén-dioxiddal dúsított változatok hidratálás tekintetében ugyanannyira jó innivalók, mint a szénsavmentes társaik. A folyadékpótlás szempontjából a nyári melegben ezért tökéletes választás lehet ez is. Ráadásul, ha a buborékos vizet iszunk, illetve kombináljuk azt a mentes italokkal, az változatosabbá teheti a nyári folyadékbevitelt, főleg, ha különféle módokon készítjük el, például gyümölcsökkel, mentalevéllel, limonádé formájában vagy más édes verziókban. Érdemes kiemelni, hogy a szénsav alapvetően fokozza a gyomornedvtermelést, ennek köszönhetően egyeseknél elősegítheti az emésztési folyamatokat. Különösen jó választás lehet azoknak, akik szeretnének ledobni pár kilót a bikiniszezon kellős közepén, mivel a buborékos víz teltségérzetet okoz, ezáltal csökkenhet az étvágy.

Hátrányok, amikkel számolni kell

A szénsavas italok legfőbb negatívuma, hogy gázképzők, vagyis puffadást idéznek elő a belekben. Ez kellemetlen érzést okozhat az alhasi területen és büfögéshez, teltségérzethez vezethet, főleg azoknál, akik erre különösen érzékeny emésztőrendszerrel rendelkeznek. Fontos szót ejteni a fogakról is, hiszen a szénsav miatt a víz – ahogyan a neve is mutatja – savas lesz, az ilyen italok fogyasztása ezért hosszútávon a zománc enyhe károsodását is magával hozhatja, főleg, ha a buborékos vizet cukrossá tesszük. Lényeges téma még a gyomorégés, amivel nagyon sok ember küzd a mindennapokban. A szénsav ezt a problémát fokozhatja, ezért refluxos panaszokkal jobb kerülni az ilyen típusú folyadékot.

Hard,Seltzer,Cocktail,With,Orange,,Cranberry,And,Mint,In,Glasses
Természetes módon ízesíthetjük is a szénsavas vizet Fotó: Rui Elena

Hogyan fogyasszuk a kánikulában?

Aki szereti a buborékos vizet, de szeretné elkerülni a kellemetlenségeket, válasszon enyhén savas kivitelt, és kerülje a cukros, aromás, valamint más mesterséges hozzávalókat, vagyis lehetőleg fogyassza önmagában. Ha ízesíteni szeretnénk, tegyük ezt természetes módon, citrommal, uborkával vagy szezonális gyümölcsökkel.

A buborékos víz további tulajdonságairól ebben a videóban hallhatsz többet: 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.