Vízparti fák gyökerei között, nádasokban él; karcsú és áramvonalas testalkatának, és a lábujjai között feszülő úszóhártyának köszönhetően kitűnően úszik. A hazánkban őshonos vidra nyerte el a 2020-as évben hetedik éve kiosztott Év Emlőse díjat, írja a somogyi állami erdőket gondozó SEFAG Zrt. egy közleményben.
Ez a széles körben ismert és népszerű emlős Magyarországon szinte minden olyan élőhelyen előfordul, ahol alkalmas búvó- és szaporodó helyet talál magának. A kirándulók természetes élőhelyeiken mégis ritkán találkozhatnak velük, mert többnyire éjszakai életet élnek, a nappalokat pedig a vackukban pihenve töltik.
A Vadonleső program 2014-ben választotta ki először az év emlősét. A kezdeményezés célja, hogy egy-egy ritka és kevésbé ismert vagy éppen népszerűsége ellenére is védelemre szoruló fajon keresztül ráirányítsa a figyelmet a természeti értékeinkre. Miután a tavalyi év sztárja a titokzatos hiúz lett, idén esett először a választás egy vízhez kötött életmódú ragadozóra, ami egyúttal a vizes élőhelyek védelmének fontosságát is hangsúlyozza.
A vidra jellemzően a vízpart közvetlen közelében, maga ásta kotorékokban, vízparti fák gyökerei között vagy nádasokban él. Táplálékát is a vízből nyeri: a kisebb halakat úszás közben kapja el, de zsákmányul ejt kagylókat, vízi rovarokat, lárvákat és rákokat egyaránt.
Ha szeretnénk természetes élőhelyükön találkozni velük, akkor erre ideális hely a Petesmalmi Vidrapark, ahol a bemutatóhely mellett az ország egyetlen vidramenhelye is működik. Az itt kialakított tanösvények és a tórendszer alkalmas helyszín a vizes élőhelyek megfigyelésére, a kiépített leshelyekről pedig számos védett madarat is láthatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.