Gyabronka József: „Apukám nem aludt el, amíg haza nem értem”

interjú
PUBLIKÁLÁS: 2024. február 12. 15:00
Gyabronka József pályájáról, szerepeiről és gyermekeiről beszélt a hot! magazinnak. Volt mit mesélnie...

Gyabronka József 1975-ben végzett a Színművészeti Főiskolán. Játszott a Pinceszínházban, a Madáchban, a Győri Nemzeti Színházban, a Bárkában, a Krétakörben. Erdős Pétert alakította A király című sorozatban, most Dantét ad elő. A lánya, Berta tizenhárom éves. Negyvenéves fia, Péter mérnök, tőle három fiúunokája van a Jászai Mari-díjas művésznek, aki most a hot! magazinnak adott interjút.

Gyabronka József
Gyabronka József: „Megváltozott a világ” (Fotó: Hot archivum)

16 éves gimnazista volt, amikor rendszeresen késő este ért haza a Pinceszínházból. Hogy fogadták ezt a szülei?

– Apukám nem aludt el, amíg haza nem értem. A konyhában várt rám, megvacsorázott másodszor is, beszélgettünk, pedig reggel 6-ra Csepelre kellett érnie, ahol egy betonárukat gyártó üzemben dolgozott.

A lánya, Berta hamarosan 13 éves lesz. Két-három év múlva őt is nyugodtan elengednék, ha hasonló késő esti elfoglaltsága lenne?

Biztos, hogy elmennék érte, a mamája meg pláne. Megváltozott a világ; amit mi hajdan megengedtünk magunknak – azt, hogy egyedül gyalogoltam haza a kihalt utcákon –, ma már Bertusnak nem hagynám. A fiúunokáim tíz-, hét- és ötévesek, különórákra járnak – természetes, hogy a szüleik viszik őket.

A fia mérnök. Érdeklődnek az unokák a színház iránt?

– A legidősebb unokám szépen beszél az iskolai ünnepségeken. Persze nem bánnám, ha ezt a pályát választanák, de csak ha nagyon tehetségesek – anélkül kínlódás az egész.

Gyabronka József
A fiatal művész 18 évesen (Fotó: Hot archivum)

A II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumba járt. Budán laktak akkor?

– A Moszkva téren volt a lakásunk, a Marczibányi téren jártam általános iskolába, a Rákócziban voltam gimnazista. Kovács Endre tanár úr, az osztályfőnök arrafelé terelgette a tanítványait, amerre szerinte az érdeklődésük vitte őket. Engem a Pinceszínházba küldött, Keleti Istvánhoz.

Onnan jelentkezett a Színművészetire.

– Rögtön fel is vettek, Békés András osztályába. Dolgoztunk éjjel-nappal; amikor már nem voltak óráink, akkor értünk rá, hogy jeleneteket készítsünk.

Gyabronka József
A Dante-mű előadása a Gellért-hegyen (Fotó: Hot archivum)

„A Madách Színházban vártak”

Békés Andrásnak nem volt színháza. Nem volt így nehéz elindulni a pályán?

Nem feltétlenül kell, hogy az osztályvezető tanárnak színháza legyen. A képesség, a tehetség talán jobban számít. Engem a Madách Színházban vártak.

Tizenhét év után hagyta el a színházat. Mi volt az oka?

– Váltani akartam. Sok jó darabban játszottam, sok sikerben volt részem, nem volt hiányérzetem. De tíz-tizenöt év egy helyen nagyon sok. Úgy éreztem, hogy máshol kellene próbálkoznom, és hosszú évek múlva is úgy gondolom: jól tettem, hogy váltottam.

Mégis egy Madách színházi produkcióért kapott e-színházi díjat a múlt év végén. Hogy került a Szép Ernőről szóló filmbe?

Szirtes Tamás megkínált a szereppel. A színház a járvány alatt létrehozott egy stúdiót, és neves írókról, költőkről forgattak filmeket. Nagyon tetszett Szép Ernő meglepő, fantasztikus, szívbemarkoló írása, az Emberszag; boldogan vállaltam a felkérést.

Gyabronka József
Gyabronka József, az Emberszag című film-színházi előadásban (Fotó: Hot archivum)

Szabadúszóként több színházban is dolgozott. Valahol azt nyilatkozta, hogy a Krétakörrel töltött hét évre emlékszik vissza a legszívesebben. Miért érezte kihívásnak?

Jó korszak volt. Szerettem a közös célokat, a produktumokat, a küzdést a rendezőkkel, magammal. 

Ezek építő és tanulságos évek voltak. A színház újfajta megközelítését gyakoroltuk, ami nagyon izgalmas feladat volt: nehéz, de boldogító. 2008-ig voltam tag, utána még tíz évig jártunk Rába Rolanndal és Nagy Zsolttal fellépni a Hamlettel. Jelmez és díszlet nélkül játszottunk több szerepet, mi is a nézőtéren ültünk, olyan közelségben a nézőkkel, hogy szinte összeért a vállunk. Schilling Árpád sokáig jött velünk. Előadás után beszélgettünk a közönséggel, és utána négyen még a beszélgetést is megvitattuk.

Gyabronka József: „Érdekes tapasztalat volt a rendezés”

Sokan haragudtak a tagok közül Schilling Árpádra, amikor befejezte a Krétakört. Ön mit érzett akkor?

Részben értettem a döntését. Schilling más anyagból van; joga volt színházat alapítani és abbahagyni, még akkor is, ha ezzel a döntésével beleszólt más emberek egzisztenciájába. Úgy éreztem, hogy a társulat minden tagjának hasznára voltak az ott eltöltött évek.

Jó néhány rendezővel dolgozott együtt. Nem akart rendezni?

Győrben kipróbáltam a Női furcsa pár című darabbal. Érdekes tapasztalat volt, de nem maradt bennem erős vágy folytatni.

Nem forgatott annyi játékfilmet, amennyit lehetett volna. Nincs hiányérzete?

– Játszottam néhány filmben, sok tévéjátékban – az tökéletesen kárpótolt. Rádióztam, szinkronizálok.

Gyabronka József
Boldogan vállalta a színész az e-színházi produkciót (Fotó: Hot archivum)

Sokáig gondolkodott, amikor felkérték A király című sorozatban Erdős Péter szerepére?

– Az, hogy Zomborácz Virág hív valamire, tökéletes ajánlás! A szövegkönyvet olvasva végig nevettem, és a meghallgatáson is. Utánanéztem Erdős Péternek. Sorsokat befolyásoló, kemény és kegyetlen ember volt, csak utólag szórakoztató figura.

Több színházban játszik az Átriumtól a Belvárosi Színházig. Különleges produkciója Dante Isteni színjátékának színrevitele. Hogy jutott eszébe éppen Dante?

– A párom, Berta édesanyja, Török Tamara kérdezte meg, nem volna-e kedvem előadni a Pokolt, Nádasdy Ádám fordításában. Legalább elolvasom – gondoltam, majd nagy boldogan igent mondtam. A Katonában most is műsoron van, az Orlai Produkció a vidéki előadásokat szervezi. A Gellért-hegyen 250-300 néző élvezte a naplementében és a napfelkeltében a két előadást. Megható, hogy az emberek hogy hallgatják Dantét. Büszke vagyok, és boldoggá tesz, hogy egy nem könnyű szöveggel kötöm le a figyelmüket.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.