Dr. Seussnak köszönhetik a nézők a Grincset és a Hortont is. Végre nagy vásznon és 3D-ben megérkezett a Lorax, amely a reményről, a szerelemről és az elszántságról szól. Minden korosztálynak.
„Légy az, aki vagy, és ami a szíveden, legyen a szádon, mert azok, akik kifogásolják ezt, nem számítanak, akik pedig számítanak, azok nem fogják kifogásolni” – mondta Theodor Seuss Geisel, a német származású amerikai író, aki Dr. Seuss néven vált ismertté mesekönyveivel. A reklámszakmában kezdte pályafutását, így alkotta meg a fura külsejű lényeket, többek között Loraxot is, amely most 3D-ben, a mozikban mutatkozik be.
A Dr. Seuss ihlette animációs film egyik hőse az erdő őre, a remény erejével bátorítja a csüggedőket. A nézők egy 12 éves kissrác, Ted kalandjait élhetik át, aki meg akarja találni az igazi Truffula-fát, ugyanis csak ennek mágikus erejével nyerheti el szíve hölgye, Audrey szerelmét. A fiú Amkell falván él, ahol minden fémből vagy szintetikus anyagból készült, a valódi természet már rég kiveszett. Az emberek mégis boldogan élnek ezen a helyen, kivéve Audrey-t, akinek egyetlen vágya, hogy lásson egy valódi fát.
A lány meggyőződése ugyanis, hogy régen erdők borították a bolygót, és a fáknak puha, bársonyos tapintásuk volt. Ted elhatározza, hogy mindenáron kerít egyet: elindul, és elsőként hagyja el Amkell falva „szépséges” műanyag városát, hogy meglelje a szerelem fáját.
A Lorax nem egy túlbonyolított alkotás, amolyan igazi családi mozi, amely vicces és érzelmekkel teli kalandok sorával ejti rabul a nézőt. A film tanulsága is egyértelmű, arra hívja fel a figyelmet, hogy meg kell találnunk az egyensúlyt természet és fejlődés között. Ahogyan Dr. Seuss fogalmazott: – Lorax nem azt mondja, hogy a fakitermelés erkölcstelen. Magam is faházban élek, és papírra nyomtatott könyveket írok. Ez a könyv arról szól, hogy tartsunk mértéket. Óvakodnunk kell a környezetszeny-nyezéstől és a kapzsiságtól – nyilatkozta, miután kiadták
a művét.
Dr. Seuss 1970-ben írta a mesekönyvet, amikor feleségével, Audrey-val Kelet-Afrikába utazott. Állítólag egy mosodacetlire jegyezte le az első sorokat, egy évvel később pedig megjelent a mű, amely megelőzte a korát. A zöld mozgalom ugyanis csak egy évtizeddel később bontott zászlót, és a Lorax is ekkor kezdett igazán népszerűvé válni. Fiatal és idősebb olvasók képzelték magukat a kisfiú helyébe, aki megpróbálja kideríteni, mi történt a fákkal. Végül a könyv bekerült a kisgyerekek számára leginkább ajánlott olvasmányok közé.
Az 1991-ben elhunyt Seuss egyszer elárulta, hogy több mint negyven mesekönyve közül a Lorax a kedvence. Az alkotók óvatosan nyúltak a jól ismert figurákhoz és a történethez is, nem átírták, inkább kibővítették az eredeti sztorit. A 3D-s mozi színvilága káprázatos, és az erkölcsi tanulságok sem túl szájbarágósak. A film végi Seuss-idézet pedig egyértelműen azt bizonyítja, hogy az író 12 évvel a halála után is képes újra felkelteni az érdeklődést művei iránt.
Ajánljuk!
A Lorax minden korosztályhoz szól, a kicsiket a különös figurák és a látványvilág nyűgözi le, az idősebbek pedig jót derülhetnek a humormorzsákon és persze megérthetik a tanulságot is.