Útmutató a koronavírusos betegek otthoni ápolásához

Útmutató a koronavírusos betegek otthoni ápolásához

koronavírusos beteg otthoni ápolása
PUBLIKÁLÁS: 2021. április 13. 17:48
Rövid összefoglaló, mely életet menthet!

A COVID-19 fertőzött betegek csak kis részsének van szüksége kórházi ellátásra, jelentős részük otthon vészeli át a fertőzést. A koronavírus miatt megbetegedetteknek azonban ettől függetlenül folyamatos ápolásra van szüksége, mely ilyen esetben valamely családtag feladatává válik. A kórházi ellátást nem igénylő betegek ellátásához nincs szükség egészségügyi végzettségre, azonban a beteg, és az ápolást végző hozzátartozó védelme érdekében érdemes tudni néhány információt ezen betegek ápolásáról.

  1. Fontos a folyamatos kapcsolattartás a háziorvossal.

Bár a személyes orvosi vizsgálat az otthon ápolt COVID-19 fertőzött betegek esetén az orvos megfertőződésének, terjesztővé válásának rizikója miatt nem javasolt, mindenképpen fontos, hogy folyamatosan kapcsolatot tartson a beteget ápoló családtag a háziorvossal, hirtelen állapotromlás esetén pedig hívja a mentőszolgálatot! A COVID-19 fertőzött beteg 24 órás felügyeletet, ápolást igényel!

  1. A koronavírussal fertőzött beteget el kell különíteni.

Alapvető, hogy a fertőzött maradjon otthon, látogatót ne fogadjon! A többi családtagtól elkülönítve, külön szobában tartózkodjon, ahová csak az őt ápoló családtag lépjen be. Az ajtó mindig legyen csukva, jól szellőztethető szobában legyen, és csak maszkban hagyja el a szobát!

Ha megoldható, a fertőzött használjon a többi családtagtól külön fürdőt és wc-t, ha pedig ez nem megoldható, időzítsék a fürdőhasználatot úgy, hogy először az egészséges családtagok használják és utoljára a fertőzött, utána pedig alaposan fertőtlenítsük a helyiséget!

  1. El kell különíteni a beteg használati tárgyait.

Külön tányért, poharat, evőeszközt használjon a beteg. Ezeket lehetőleg mosogatógépben, vagy melegvízzel, kesztyűben mosogassuk el, majd alaposan törölgessük el csak a beteg számára fenntartott konyharuhával!

A beteg ruháit, ágyneműjét a család többi tagjának ruháitól külön mossuk, legalább 60 fokon, normál mosószerrel. Szárítás után a ruhákat a lehető legmagasabb hőfokon vasaljuk ki!

  1. Nagyon fontos az ápolást végző személy védelme!

Az ápolást végző csak maszkban, kesztyűben lépjen be és érintkezzen a beteggel! Fordítson különös figyelmet a beteg által érintett felületek (pl. kilincsek, kapcsolók) fertőtlenítésére. Ha elhagyja a beteg által használt helységet, először vegye le a gumikesztyűt úgy, hogy nem érintse meg a külsejét, majd bő szappanos vízzel mosson kezet, törölje szárazra, ezek után a fülénél fogva távolítsa el a maszkot, és ismét mosson kezet bő szappanos vízzel!

A beteggel érintkező szemetet külön zsákban kell gyűjteni, majd bezárni a zsákot, és beletenni egy újabb szemeteszsákba, melyet így lehet a normális szeméttel együtt kidobni. A szemeteszsák érintése után alaposan, bő szappanos vízzel kezet kell mosni!

  1. Rendszeresen, pontosan követni kell a beteg állapotának alakulását!
  • Naponta legalább kétszer mérjük meg a testhőmérsékletet, jegyezzük fel, így követni lehet a lázmenetet. Szükség szerint alkalmazzunk lázcsillapítót!
  • Figyeljük a légzésszámot: a normál légzésszám felnőttek esetén 12-20/perc, 20/perc felett mérjünk lázat!
  • Figyeljük a beteg pulzusát: ennek normál tartománya 60-90/perc között van, a magasabb érték lázra, állapotrosszabbodásra utalhat.
  • Figyeljünk oda a napi vizeletmennyiségre – amennyiben a betegnek nincs/csökken a vizeletürítés gyakorisága, akut veseelégtelenségre utalhat!
  1. Legyünk tisztában azzal, mely tünetek esetén kell azonnal orvosi segítséget kérni!
  • hideg, nyirkos, márványozott bőr
  • újonnan fellépő zavartság
  • 3 napja csillapíthatatlan láz; elmúló, majd 12 nap múlva visszatérő láz
  • lilás ajkak, arc
  • felülési képtelenség
  • 100 Hgmm alatti szisztolés („felső”) vérnyomás érték
  • 90/perc feletti pulzus
  • 20/perc feletti légzési szám

Fontos! Amennyiben a beteg állapota hirtelen romlik, haladéktalanul hívjunk mentőt (112)!

Forrás: https://semmelweis.hu/hirek/2020/03/31/utmutato-a-koronavirusos-betegek-otthoni-apolasa/

Fotó: pixabay.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.