Evezős és bringás kaland a Felső-Tisza vidékén – Amit a Szatmárcseke és Lónya közti útról még senki sem mondott el

kenuzás
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 23. 15:15
Felejtsd el a megszokott útvonalakat, és fedezd fel kenuval és bringával Magyarország egyik legkülönlegesebb és legérintetlenebb táját. A Felső-Tisza vidék egyedülálló élményeket kínál a természet és a kultúra szerelmeseinek.

Amikor a legmelegebb nyári napokon elsimul a Tisza felszíne, s a folyó ártéri erdőinek illata megtölti a levegőt, különleges utazás veszi kezdetét. A Felső-Tisza vidéke – Szatmárcseke és Lónya között – nemcsak a folyón, de arról letérve, a gáton kerékpárral is felfedezhető. Ez az út evező és kerekező utazóknak egyaránt idilli, hiszen a vadon szépsége, illetve a falusi hagyomány és vendégszeretet ötvözete minden érzéket megérint.

Felső-Tisza vidék, Tisza-folyó, part menti fák
A Felső-Tisza vidék ékköve, a Tisza idilli képe Tiszakóródnál, ahol  folyó belép Magyarország területére Fotó: Forrás: wikipedia

A Felső-Tisza vidékének idilli bája – Szatmárcseke és Túristvándi

A Felső-Tisza vidéke Magyarország egyik legérintetlenebb természeti tája: a folyó szeszélyes kanyarulatai évszázadok óta formálják a part menti települések képét és mindennapjait. Az egész Európában is unikális ártéri ligeterdők, holtágak és apró, rejtett homokzátonyok együtt adják a táj vadregényes báját. A régió évszázadok óta a reformáció egyik magyarországi bölcsője, középkori templomai freskókkal, fakazettás mennyezettel a múltról mesélnek.

Szatmárcsekénél indulunk felfedezni Magyarország második legnagyobb folyamának felső vidékét, de előbb még bebarangoljuk a települést, mely több dolog miatt is nevezetes. Egyrészt 1815-34 között itt élt és itt fejezte be a Himnuszt Kölcsey Ferenc költőnk. Ma az egykori Kölcsey kúria helyén emlékszobát rendeztek be a tiszteletére, illetve itt található fehér márványból emelt sírja is az egész Magyarországon egyedülálló Csónakos fejfás református temetőben. A vésett csónak alakú fejfák történeteket mesélnek az elhunytakról, és egyedülálló példái a népi díszítőművészetnek és hagyományoknak.

Felső-Tisza vidék, Szatmárcseke, Csónakos fejfás temető, Kölcsey sírja
A szatmárcsekei Csónakos fejfás temető, háttérben Kölcsey síremlékével Forrás: wikipedia

Mielőtt vízre szállnánk, még átgurulunk az alig öt kilométerre található Túristvándiba, ahol Magyarország egyik legkülönlegesebb ipartörténeti kuriózuma, a még ma is működő öreg vízimalom található. Az Öreg-Túr folyóparti ligeterdejében futó tanösvény mentén különféle madárfajokat figyelhetünk meg, miközben a természet közelsége és nyugalma tökéletes feltöltődést nyújt. Elidőznénk még itt egy kicsit, de ideje indulni, hiszen már vár bennünket a vén Tisza.

A túristvándi vízimalom Magyarország legöregebb, ma is működő vízimalma, amely az Öreg Túr vizére épült valamikor 1752 előtt Fotó: Forrás: wikipedia

A túra már az első métereken elvarázsol: ahogy az evező halk csobbanással belemerül a folyóba, lírai szépségű állat- és növényvilág vesz körül. Kókadozó fűzfák hajolnak a sodrás fölé, vadkacsák és szürke gémek röppenek fel a lapályos partokról. A madárvilág minden árnyalatában megjelenik – kis szerencsével színpompás jégmadarat, fekete kárókatonát is láthat a vízen az ember. Időnként vadregényes homokpadokon verhetünk tábort, miközben a folyó tükrén aranyló fények cikáznak.

Felső-Tisza vidék, Túr patak, part menti környezet
A Túr Sonkádnál - igazi, vadregényes, festői környezettel.
Fotó: Forrás: wikipedia

A középkori templomok útja – faluról falura

Mindenkinek ajánlom, hogy a gáton tovább tekerve vagy rövidebb kitérőkkel tegyen látogatást a vidék évszázados falvaiban, melyek ékkövei az apró középkori templomok, melyek felbecsülhetetlen kulturális értékkel bírnak. Ilyen például Márokpapi református temploma, amely a középkori Márok falu egykori templomaként épült, melyet a XIX. században bővítettek és állították helyre. A templom színes virágos külső festéséről és a XVI-XVII. századi faliképeiről nevezetes. Nagyar temploma is középkori eredetű, középkori freskói máig őrzik színvilágukat.  

Márokpapi középkori református temploma és a mellette álló zsindelyes harangtorony. Forrás: wikipedia

Nem messze Csaroda húzódik meg: itt a kecses „mosolygó szentek temploma” mesél a vidék középkori titkairól. A belső falakon legendás, derűs arcú freskókat fedezhetünk fel; a kertben, göcsörtös gyümölcsfák között andalogva érezni, milyen csendes nyugalommal ölel körbe a táj. Tovább kerekezve Tákosra jutunk, ahol a fából épült, zsindelytetős csoda, a „mezítlábas Notre-Dame”, bűbájos egyszerűségében lenyűgöző. Finoman faragott padok, színes kazetták, páratlan béke.

Csaroda református temploma, amelynek belső festményei, a "mosolygó szentek" a templom különlegessége. Forrás: wikipedia

Szintén a Középkori templomok tematikus útvonal látnivalói közé tartozik még a tarpai, a vámosatyai, a sonkádi, illetve a lónyai templom is, melyek szintén érdemesek egy látogatásra, ha az embert magával ragadja ezeknek az apró, történelmi épületeknek a naiv bája. A XIII-XIV. században épült lónyai református templom középkori freskói egészen különlegesek, de nem kevésbé unikális a templom mellett magasodó, 1781-ben épült, 26 méter magas fa harangtorony sem.

A tákosi "Mezitlábas Notre Dame" bár messze nem olyan régi, mint a "Középkori templomok útjának" többi résztevője, mindenképpen érdemes útba ejteni Forrás: wikipedia

Tovább a Tisza mentén

Az apró falvakat továbbra is a lomha folyású Tisza köti össze, melynek habjait élvezettel szeljük két megálló között. A folyó kanyarulatai észrevétlenül vezetik végig az embert a vidék legszebb települései és látnivalói között. Az ártéri ligeterdők árnyában, csendes víztükrön ringva egy-egy templomtorony sejlik fel a fák lombjai fölött, majd partot érve felfedezhetjük a falvak rejtett kincseit. Az evezés így nemcsak sport, hanem felfedező élmény is: minden település újabb történettel, természeti szépséggel vagy gasztronómiai csodával ajándékoz meg, s közben a Tisza láthatatlan szálként köti össze őket egy varázslatos, folyton változó tájban.

A Felső-Tisza vidék jellegzetes hangulata Fotó: Forrás: wikipedia

Jándon érdemes betérni a gyönyörűen felújított falumúzeumba, amely egy 1880-ban épült népi lakóház, ahol a szövés múltjával és a régi paraszti élettel ismerkedünk. Az épületben korhű régi bútorok adják vissza a XIX-XX. század fordulójának hangulatát. Egyébként szintén Jándon található a Tisza egyik legkellemesebb szabadstrandja is, ahol forró nyári napokon érdemes megmártózni.

Tisza-menti ártéri erdő, amely a folyam legtöbb részét végig követi Forrás: wikipedia

Gasztronómiai ínyencségek

Az út során megkerülhetetlen a vidék zamatos gasztronómiája: a töltött káposzta savanykás aromája (egy kiadós ebéd 2500–4000 Ft), a kemencében sült kenyér, füstölt szilvalekvár (400–600 Ft/üveg), házi pálinka (kisüsti: 600–900 Ft/2cl), frissen készült halászlé és harcsapaprikás (4500–5500 Ft/adag) minden faluban visszaköszön – főként vendégszerető falusi portákon, vagy akár a Tisza-parti kis vendéglőkben. Penyigén a szilvalekvár-múzeum különleges szilvás édességekkel (belépő 1200 Ft, kóstolóval 1800 Ft) várja a vándort.

A régió jellegzetes gasztronómiai élménye a szilva Fotó: Forrás: Jan Danek jdm.foto/shutterstock.com

Travelo tippek és trükkök

  • A Tisza szeszélyes vízállása miatt érdemes a túrát április és szeptember közt szervezni.
  • Napi 15 kilométer evezés a Tisza sodrásával együtt tempós, de nem kimerítő (napi 3–5 óra laza evezéssel kényelmesen teljesíthető). Ezzel a tempóval minden nap marad időd pihenni, a part menti falvakat kerékpárral vagy gyalog felfedezni, illetve a környék látnivalóit megtekinteni.
  • Bicikli bérlésére egyre több helyen van lehetőség, 3500–5000 Ft/nap áron. Mi egy saját bringáinkat is szállító kisbusszal oldottuk meg, amely mindig a következő kikötési pontnál várt minket.
  • A templomok, múzeumok hétfőnként sokszor zárva tartanak – időzítsd előre a látogatást! Érdemes előre egyeztetni az egyes helyszínek látogatását.
  • A folyón kenubérlés, felszerelés nagyjából 8000–12000 Ft/nap/jármű, több napos túra esetén kérj kedvezményt.
  • Nyáron a szúnyogriasztó, fényvédő krém és fejfedő kötelező útitárs.
  • A helyieken kívül kevesen vannak – készülj rá, hogy elvarázsolt csend és lassú tempó vár.

A Felső-Tisza vidéke minden lépésben, evezőcsapásban újabb meglepetéseket kínál: a vadregényes folyó, a gazdag múltú falvak és a magyar vidék gasztronómiája maradandó emlék lesz. Csak egy kenura, bringára, s egy jó térképre lesz szükséged, hogy magad is részese légy e csodálatos tájnak.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.