Galéria: Íme a legszebb budapesti szökőkutak

főváros
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 24. 15:15
Budapest területén több mint 100 szökőkút, díszkút, csobogó és ivókút található a zöldfelületeken, parkokban és játszótereken, amelyeket elsősorban a Főkert Zrt. üzemeltet. Galériánkban a legszebb budapesti szökőkutakat mutatjuk be.

Bár sajnos a kutak egy része nem mindig üzemel megfelelően vagy nincs karbantartva, a szökőkutak között megtalálhatók ikonikus, történelmi és modern darabok is. A több mint száz kis- és nagyméretű vízi elem – melyek között a legismertebb budapesti szökőkutak is szerepelnek – folyamatos karbantartást és felújítást igényel ahhoz, hogy teljes kapacitással működhessen.

budapesti szökőkutak, Kálvin tér, Danubius kút, régi kép
Budapesti szökőkutak: az eredetileg a Kálvin térre készült Danubius-kút – amely ma az Erzsébet téren látható – 1883-ban készült el. A második világháború során a kút súlyosan megsérült, 1952-56 között Győry Dezső faragta újjá. Forrás: wikipedia

Ezek a legkülönlegesebb budapesti szökőkutak

Budapest nyári forróságában a város szökőkútjai igazi felüdülést és oázist kínálnak a hőségben. Ezek a látványos dísz- és zenélőkutak nem csupán természetes hűsítőként szolgálnak, hanem jelentősen hozzájárulnak a városkép szépségéhez és harmóniájához is. A víz játékos mozgása, a fények és a szökőkutak körüli művészi alkotások kellemes hangulatot teremtenek, amelyek mellett a budapestiek és a turisták egyaránt szívesen időznek.

Nem véletlen, hogy a közterek egyik legkedveltebb elemei, hiszen egy szökőkút nemcsak díszítő, hanem közösségi térként is funkcionál, ahol pihenni, találkozni vagy csak elidőzni lehet. A város különböző pontjain megújult és újonnan kialakított szökőkutak a zöld felületekkel és parkokkal együtt a városi hőség enyhítésében is fontos szerepet játszanak. Így a budapesti szökőkutak a nyári napokon nem csak látványos elemek, hanem valódi menedékek is a forróság elől.

Budapest legszebb és legnagyobb szabású díszkútja a Mátyás királyt vadászat közben ábrázoló Mátyás kútja, amely a budai királyi palota egykori kápolnájának északi falán kapott helyet.
A neo-reneszánsz stílusú, 3 medencés Danubius-kút 3 ülő nőalakja a három nagy hazai folyót, a Tiszát, a Drávát és a Szávát ábrázolja. A felső medence felett a Duna férfialakja áll. 
Az 1962-ben átadott, 1000 m² alapterületű Margit-szigeti szökőkút az ország legnagyobb zenélő szökőkútja, mely fényjátékával és zenei műsorával igazi turisztikai nevezetesség.
A budai várban található Szent György teret díszítő Halászó Gyerekek kútja, amely 1900-ban került mai helyére, majd 1955-től 1975-ig a Rákóczi teret díszítette, amíg a vár felújítás alatt állt.
A Népligetben álló Millenium Háza (egykori Olof Palme ház) előtti rózsakertet egy bájos, halakat ábrázoló, az épület díszítésével harmonizáló Zsolnay-kút díszíti.
Szintén egy Zsolnay-díszkút ékíti a belvárosi József Nádor teret is; az Alpár Ignác által tervezett színes porceláncsobogó, amelyen halak, vízimadarak és egy gyermek szobra díszíti, a Herkulesfürdői kút mása.
A Várkert Bazár reneszánsz kertjében látható Triton-kút eredeti alkotásáról csak egyetlen távoli archív fotó maradt meg, ez alapján rekonstruálta S. Hegyi Béla, szobrászművész.
A Szabadság téri interaktív szökőkút amellett, hogy izgalmas, közkedvelt is, hiszen játékra hív. A 2010-ben átadott alkotás már a modern urbánus környezet városképi eleme.
A pesti Vigadó előtti alkotás a Vízcsorgató gyermekek kútja nevet viseli; Senyei Károly és Fáskerti István művét 1896-ban avatták fel, de a második világháború után a Dagály Strandra került.
A budai várban található Tárnok utca egy kevésbé ismert, de szép szökőkutat rejt: Pátzay Pál női alakot formáló alkotása 1975-ben került mai helyére, bár a művész már 1930-ban megmintázta.

 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.