Ez a cuki állat kizárólag csak egyetlen vidéken él hazánkban

szöcskeegér
PUBLIKÁLÁS: 2023. október 06. 10:54

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Bükki Emlőstani Kutatócsoport Egyesület és a Magyar Természettudományi Múzeum együttműködésével egy teljes őszi kutatóhetet szánt a hazánkban igen ritka magyar szöcskeegér alapos vizsgálatára – írja a BOON.

A szöcskeegér hazánkban kizárólag a Borsodi-Mezőségben honos Forrás: Facebook/Bükki Emlőstani Kutatócsoport Egyesület

A pinduri egérfaj populációja csak a Borsodi-Mezőségben maradt fent, valószínűleg azért, mert itt viszonylag zavartalanul tudnak élni. A terület tájvédelmi körzetként védett státuszt kapott, így bizonyos részeket nem kaszálhatnak le a szöcskeegér jelenléte miatt. A tavalyi aszály egyébként megtizedelte a populációt, ami természetes folyamat.

Mivel a faj fokozottan védett, ezért „nemzeti kincsnek" számít, az egyedek természetvédelmi értéke 1 millió forint, ezért nagyon kell rájuk vigyázni. A felmérések alapján kétezer és ötezer közöttire tehető a számuk a Borsodi-Mezőségben - számolt be a múzeum kutatója.

Egyszer már sikerült fogságban szaporítani a magyar szöcskeegeret, de most újra megpróbálnák. A faj azért is különleges, mert ezek a rágcsálók nagyon szelídek, nem félnek az embertől, és kézbe is lehet venni őket, viszont a szabad természetben ritkán láthatók.

Leginkább a földön mozognak és földbe vájt odúban élnek. A szöcskeegér farokhossza nagyobb, mint a teste, és a háta közepén egy világos szegéllyel határolt sötét sáv látható. Emellett a táplálkozásuk is különleges, mert rágcsáló voltuk ellenére leginkább rovarokat fogyasztanak. A többi rágcsálóval ellentétben évente csak egyszer fialnak és négy-öt utódot hoznak a világra.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.