Érdekes nevű madárritkaság bukkant fel a Dél-Alföldön

különleges
PUBLIKÁLÁS: 2023. szeptember 17. 06:33

Egy Magyarországon rendkívül ritkán előforduló, érdekes nevű madárfaj, a kalandrapacsirta egyik egyedét figyelték meg a minap a Körös-Maros Nemzeti Parkban. A különleges madár Hódmezővásárhely határában, a Csomorkányi-legelőn bukkant fel – számolt be a felfedezésről a Körös-Maros Nemzeti Park.

A kalandpacsirta védett madár, természetvédelmi értéke 25 000 forint - illusztráció Forrás: Dûrzan cîrano/Wikipedia

A megfigyelt madár a marhák által legeltetett gyep melletti földúton mozgott, időnként fel-felugrándozott. Később beszállt a magasabb fűbe, majd onnan is kisétált, végül a szarvasmarhák közé repült.

A feljegyzések szerint hazánkban 1947-ben láttak először kalandrapacsirtát. Az azóta eltelt több mint hét évtized során a mostanival együtt csupán tízszer sikerült megfigyelni egy-egy példányt.

A tíz alkalomból négyszer a Körös-Maros Nemzeti Park területén bukkantak fel a madarak: 1999-ben Kardoskúton, a Fehér-tó melletti gyepen, 2006-ban a Királyhegyesi-pusztán, 2014-ben Makó mellett, a Montág-pusztán, most pedig a Csomorkányi-legelőn.

A kalandrapacsirták a mezei pacsirtáknál testesebbek, aránylag vastag a csőrük és nyakuk alsó részén egy jellegzetes, fekete mintázat található. Tőlünk jóval keletebbre, Románia délkeleti részén (Román-Alföld), Törökországban, Kazahsztánban és Oroszország ázsiai részein költenek. Őszi vonulásuk szeptemberben kezdődik, ez a hazánkba tévedt példány is valószínűleg az első vonulók egyike lehetett.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.