Figyelem! Elkezdődött a tiszavirágzás, le ne maradj róla!

Tisza
PUBLIKÁLÁS: 2023. június 21. 15:20

Elkezdődött a júniusi hónap egyik legjobban várt eseménye, a tiszavirágzás a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben. Hétfő este 19:00 óra körül gyenge intenzitású kérészrajzás történt a Tisza Martfű-Tiszabura közötti szakaszán. A következő napokban a Csongrád-Kisköre közötti Tisza szakaszon a késő délutáni órákban várható a természeti jelenség, írta tegnap a Hortobágyi Nemzeti Park egy Facebook-bejegyzésben, hozzátéve, hogy a tiszainokai kikötőben mobilkiállítással és kézműveskedéssel várják az érdeklődőket.

A Kiskunsági Nemzeti Park már két nappal ezelőtt, június 19-én megírta, hogy tizenhárom nappal korábban már néhány kósza példány felbukkant a Maroson, aznap pedig tízezres, míg a Tiszán százezres nagyságrendű rajzást figyeltek meg a park területén.

Tiszavirágzás Forrás: MTI/Komka Péter

A tiszavirágzás az a jelenség, amikor a három éve a Tisza iszapjában fejlődő tiszaviráglárvák a felszínre jönnek, megkezdik átalakulásukat és néhány órás násztáncukat, majd befejezik életüket. A tiszavirágzás csodálatos jelensége az alkonyati órákban, 18.00 és 21.00 óra között zajlik. Aki szeretne részese lenni ennek a rendkívüli eseménynek, bizony készenlétben kell állnia. Azt is figyelembe kell venni, hogy a kérészek rajzása nem számítható ki pontosan, több mindentől függ. Befolyásolja például a hőmérséklet, a vízállás, a szélviszonyok és a felhősödés is. Azt sem lehet előre megjósolni, milyen mértékű lesz a rajzás. Tapasztalhatók évek, amikor intenzitása alulmarad a korábban tapasztaltakhoz képest.

Javában zajlik a tiszavirágzás Forrás: Wikipédia / Készítette: Derzsi Elekes Andor

Azon kívül, hogy egy rendkívül látványos esemény, fontos ökológiai jelentősége is van a tiszavirágzásnak. Számos hal-, madár- és békafaj táplálékául szolgálnak. Ilyenkor számtalan sirályt, csért, gémet, gólyát láthatunk, amint a terített asztalnál lakmároznak. Hajdan a parasztgazdák is kihasználták a táplálékbőséget állataik takarmányozására. Ezt ma már nem lehet megtenni, mivel a tiszavirág védett, az elhullott állatok gyűjtése is tilos.

Ezen túl a tiszavirág lárvája az aljzaton történő furkálással élőhelyet is teremt más mederfenéki élőlények számára.

Tiszavirágzás Forrás: Szeged és Térsége Turisztikai Nonprofit Kft.

A tiszavirág (Palingenia longicauda) Európa legnagyobb kérésze. 2,5-3,8 cm-es teste a farksertéivel 10-12 cm hosszú is lehet. A nőstényeket könnyen megkülönböztethetjük a hímektől, mivel farksertéik rövidebbek, szárnyaik és testük nagyobb. A vízfelszínre rakják petéiket (egy nőstény 7-8000 db-ot), amelyek lesüllyednek a fenékre. A kikelő lárvák az aljzatba fúrják magukat, három évig itt fejlődnek és az iszap szerves korhadékaival táplálkoznak.

Címlapkép forrása: Mladen Mitrinovic/Shutterstock

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.