Pécs a pincék városa. Rengeteg újkori pince van, a 18-20. század időszakából, amelyek a történeti belváros felszíne alatt kanyarognak. Azonban olyan rejtélyes "alagútról", mint az a római korból származó, boltozott, föld alatti építmény, ami a székesegyház alatt fut, eddig még nem tudott a nagyközönség.
A Bama.hu szerkesztősége utána járt a dolognak, és Tóth Zsolt pécsi régészt, a Janus Pannonius Múzeum munkatársát kérdezte meg a témában.
A régész szerint a székesegyház alatti rejtélyes föld alatti építmény története a 4. századra vezethető vissza. Ekkor kezdték használni temetőként a mostani székesegyház körüli területet a rómaiak. Akkoriban több forrás táplálta patak vize is áthaladt a temető területén és környékén. A temető építményeit, a téglasírokat és a sírkamrákat meg kellett védeni a felszíni vizek kártékony hatásaitól.
Feltehetően emiatt építekkék meg a csatortnát időszámításunk szerint a 4. század második felében. Ebbe vezették bele annak a pataknak a vizét, amely valahonnan a székesegyháztól északkeletre eredt.
A cikkben olvasható még, hogy a téglaboltozatos csatorna beltere a keleti szakaszon 1,85 méter magas és 0,65 méter széles, azaz emberi léptékkel bejárható volt. Az építmény a két északi torony között, a középkori templomfal külső oldala mellett haladt, majd délnyugatra fordult a püspöki palota irányába. A csatorna jelentős része a mai napig fennmaradt.
Napjainkban, a 21. században új funkciót kapott a római kori építmény: a használaton kívüli csatornarendszert közműalagútként használják, a székesegyház fűtővezetékei haladnak benne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.