Belföldi utazás

Varjútámadásokra figyelmeztet a Madártani Egyesület

Travelo

Létrehozva: 2021.05.04.

Miután az index.hu beszámolt arról, hogy varjú támadt egy biciklisre az újlipótvárosi Duna-parton, az MME összefoglalta, mi mindent kell tudnunk a hasonló madártámadásokról. Mint írják, lakott területen elsősorban a dolmányos varjak támadhatnak emberre, melyek ilyenkor a repülni tanuló fiókáikat védelmezik. A viselkedést már az is kiválthatja, ha az ember néhány méterre megközelíti az egyébként nem is látható fióka rejtekhelyét. Ezekből az esetekből születnek aztán a "megmagyarázhatatlan" madártámadásokról beszámoló hírek. Hasonló viselkedés este és éjszaka macskabaglyok kapcsán is előfordulhat.

Dolmányos varjú (Corvus cornix) Forrás: Commonists/commons.wikimedia.org

Magyarországon ugyanakkor a kis, szürke tollú fiókáival úszó bütyköshattyúpárral szemben sem árt az óvatosság, mert ha valaki horgászcsónakkal vagy úszás közben óvatlanul megközelíti a családot, az öregek bizony keményen támadhatnak. Ilyenkor a madarak a szárnyukkal és a csőrükkel fájdalmasan ütve akár rá is mászhatnak az emberre, ami a fürdőző gyerekeknek és a gyengébb fizikumú felnőtteknek bizony komoly kockázatot jelenthet. Ezért a fiókáit vezetgető hattyúkat (vagy a fészküket) kerüljük el. Érdemes a madártámadás lehetőségéről beszélni a gyerekekkel is, különösen akkor, ha fészkeket fedezünk fel a kertben.

Mit tegyünk ilyen helyzetben?

A támadó madarak esetében hasonlóan kell eljárni, mint a nekünk rontó kutyáknál: forduljunk szembe az állattal (ne fussunk el), karunkat széttárva mutassuk magunkat sokkal nagyobbnak és félelmetesebbnek (a kiabálás általában magától jön :); hattyútámadásnál nyugodtan fröcsköljük le a madara(ka)t vízzel. Kisebb madarak esetében még erre sincs szükség, elég, ha a kezünkkel elhessentő mozdulatot teszünk.

A rámenősebb varjak, szarkák, sirályok esetében nyugodtan használjuk a kezünk ügyében lévő szatyrot, kézitáskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt. Az állatkerti gondozók legfőbb nagy- és veszélyesmadár megfékező eszköze a cirokseprű, amivel távolt tudják maguktól tartani a csőröket és karmokat, illetve le is tudják szorítani a madarat.

Ha elég bátrak vagyunk, akkor sokat segíthetünk a kevésbé hősies embertársainkon azzal, ha a rossz helyre tévedt (pl. középület bejáratánál vagy a járda mellett a földön üldögélő) varjúfiókát a látótávolságon belül lévő bokros, fás területre visszük. Ilyenkor az izgatott szülők minket követnek (erre legyünk felkészülve), az addig "megközelíthetetlen" épület és járda pedig ismét használhatóvá válik.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek