Több évtized után komoly előrelépés történt a hazai természetvédelemben

Magyarország
PUBLIKÁLÁS: 2020. június 11. 14:45

Hazánkban elsőként a Hortobágyi Nemzeti Parkban jön létre a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő övezeti rendszer, amely biztosítja, hogy a világhírű erdős puszta egy része valóban érintetlen természeti tájjá alakulhasson. A WWF Magyarország még 2012-ben a börzsönyi Csarna-völgybe tervezett fakitermelés elleni kampánnyal hívta fel a figyelmet arra, hogy a hazai nemzeti parkokban nincsenek háborítatlan vadonterületek - derül ki a szervezet közleményéből.

Forrás: Gálhidy László/WWF Magyarország

A héten hatályba lépő rendelet alapján létrejön a Hortobágyi Nemzeti Park ún. övezeti rendszere, ami meghatározza, hogy a védett terület egyes részein milyen típusú tájhasználatra van lehetőség. A nemzetközi szaknyelvben "magterületnek" is nevezett természeti övezetben alapvető cél a háborítatlanság biztosítása, a lehető legkevesebb emberi beavatkozás mellett.

A WWF Magyarország 2012-ben indított kampányt a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén található Csarna-völgybe tervezett fakitermelés ellen. A civil szervezet ekkor hívta fel a figyelmet arra, hogy Magyarországon hiába hoztunk létre nemzeti parkokat a hetvenes évektől kezdve, a valóban érintetlen területek egyelőre hiányoznak. A fakitermelés, legeltetés, szántóföldi művelés, bár kisebb-nagyobb korlátozásokkal, de töretlenül megmaradt a védett területek határain belül is. A ritka és veszélyeztetett fajok - például a hiúz, a fekete gólya vagy a réti sas - túlélése szempontjából ugyanakkor nagy szükség lenne a háborítatlan élőhelyekre.

"A szikes puszták és mocsarak mellett az újszentmargitai Tilos-erdő is a természeti övezet részévé vált, így elmondható, hogy elsőként a honfoglaláskori erdőssztyepp táj egy ikonikus darabját adjuk vissza a természetnek - úgy, ahogy elődeink láthatták. A mintegy hat Tihanyi-félszigetnyi háborítatlan területen hagyományos tájhasználat - például legeltetés vagy fakitermelés - nem lesz, de a természetkedvelő turisták a szabályok betartása mellett továbbra is látogathatják" - mondta Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője.

"Reméljük, hogy a Hortobágyon megkezdődött előrelépés hamarosan folytatódik a többi nemzeti parkunkban, és hasonló övezetek jönnek létre a Bükk-fennsíkon, Gemencen, az Őrségben és a Kis-Balatonnál. Nagyon várjuk, hogy hazánk legnagyobb érintetlen erdőterülete, "kárpáti vadonja", a Csarna-völgy ugyancsak véglegesen mentesüljön a fakitermeléstől, az ökoturizmus számára is egyedi, vonzó terepet kínálva" - tette hozzá a szakember.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.