Ezerrel beindult a Barlangok hónapja, nézzük a részletes programokat!

nemzeti park
PUBLIKÁLÁS: 2019. március 07. 05:05
Mivel március a barlangok hónapja, a következő hetekben több cikket is igyekszünk a téma köré építeni. Sorozatunk első részében összegyűjtöttük, hogy a tavasz első hónapjában mikor és melyik barlangunkba érdemes elmenni, milyen föld alatti programokat szerveznek, miközben annak is utánajártunk, hogy milyen kedvezményekkel készülnek az egyes helyszíneken.
Bende Kornélia

„Barlangoljunk!"

A „Barlangoljunk!" elnevezésű kampány magában foglal minden programot, amit ebben a hónapban a magyar barlangokban szerveznek. A Magyar Nemzeti Parkok célja ezzel a programsorozattal az, hogy az emberek jobban megismerjék a hazai barlangokat, hisz nemcsak egy-kettő van az országban. A legnépszerűbb, jól ismert barlangok is szerveznek programot természetesen, de van sok más, kisebb is, amelyekről talán még nem is hallott.

Barlangoljunk! Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park

Van a kínálatban olyan, ahova az egész család elmehet, akár babakocsival is, de olyan is akad, ahova csak vezetővel és fejlámpával lehet leereszkedni. Érdemes szemezgetni a kínálatból, már csak azért is, mert márciusban mindenhol nagy kedvezményekkel várják a látogatókat. Jó hír, hogy egy barlangász kirándulás egyáltalán nem függ az időjárástól. Esőben, napsütésben, fagyban, latyakban, bármikor lehet menni, hisz a barlangok védett zugok, ahol ráadásul közel állandó a hőmérséklet.

A Barlangok hónapjának összes dátuma, jegyára, kedvezménye és részletes programleírása megtalálható a Magyar Nemzeti Parkok oldalán, illetve erre a linkre kattintva.

Föld alatti Meseország és extrém túra is van a kínálatban

Haladjunk barlangról-barlangra, legalábbis, ami a programban résztvevő helyszíneket illeti. Az Aggteleki Nemzeti Parkban, a Baradla-barlang Vörös-tói középtúrája és a Baradla-barlang jósvafői rövidtúrájára is 30% kedvezmény jár a felnőtt jegy árából. De olyan külön programmal is készülnek, mint pl. a Baradla-manó túra, melyet a gyerekekkel érkező családoknak hirdettek meg. Elvarázsolt, föld alatti Meseországba invitálják a kicsiket és nagyokat, ahol kiderül, hogy miként keletkeznek a barlangok, mesélnek az itt élő titokzatos élőlényekről, és zenét is lehet hallgatni az Óriások termében.

Baradla-barlang Forrás: Tainar/Shutterstock

A Bükki Nemzeti Parkban sisakos, fejlámpás barlangászásra és ősrégészeti túrákra hívják az érdeklődőket. Az első ilyen túrát Cserépfalu környékén, a Hór-völgyben rendezik meg, ahol szakvezetéssel lehet végigjárni a legfontosabb geológiai látnivalókat. A kirándulás a Hór-völgyi Látogatóparkból indul és a Suba-lyuk „ősemberbarlangot", a Mész-hegyet és az Ördögtorony-kaptárkövet érintve ide is tér vissza. A másik ilyen jellegű kirándulás a Lillafüred-környéki ősemberbarlangokat járja körül, ősrégészeti szakvezetéssel.

Nagyon izgalmasak lesznek a fejlámpás barlangászások is, itt a szükséges felszerelést a túravezető biztosítja. Indul egy Esztáz-kői barlangtúra, lesz ősrégészet a kiépítetlen Kő-lyukban és egy extrém overálos barlangtúra is a Létrási-víznyelőbarlangban.

Az Örvény-folyosó végén csőcsúszda vár a felfedezőkre

A Duna-Ipoly Nemzeti Parkban változatos programokat raktak össze. Szerepel a kínálatban denevérles, felfedező túra, ingyenes „földrajzóra" és kúszó-mászó kalandtúra is. A „Denevérlesen" című program elsősorban a barlangokban lakó élőlényekre koncentrál, miközben a látogatók a barlangokról is sok érdekességet megtudhatnak. De emellett választ kapnak majd olyan furcsának tűnő kérdésekre is, mint például, hogy miként segítik a denevérek a kutatók munkáját.

A Szemlő-hegyi barlangban indítják az Örvény-túrát, mely a barlang ritkán látogatható szakaszát járja be – olyan helyekre is el lehet jutni, amerre általában csak a kutatók járnak. A felszín felé tartó, henger alakú Örvény-folyosó 150 lépcsőfokát végigjárva egy játszótér közelében ér a felszínre a járat, ahol a csőcsúszdában ki lehet próbálni, hogyan közlekedtek régebben a kutatók, az Örvény-folyosón.

A Pál-völgyi-barlangrendszer része a Mátyás-hegyi-barlang Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park

Az ingyenes földrajzórán a barlangi belépő jegyek megváltásával lehet részt venni. A bő kétórás program a Szemlő-hegyi-barlangon vezet végig, miközben rengeteg információ hangzik el a barlangról. Hogy lehet ekkora labirintus a főváros alatt? Hogyan keletkeznek a kőzetek? Minden kérdésre érkezik válasz a kiránduláson, melynek lezárásaként a felszínre érve lenyűgöző panorámát csodálhatnak meg a résztvevők.

Magyarország leghosszabb barlangjába, a Pál-völgyi-barlangrendszerbe kalandvágyó felfedezőket várnak, akik szívesen vállalkoznak egy fejlámpás, kúszó-mászó kirándulásra. Mivel a barlang nincs kiépítve és világítás sincs benne, ezért a túra kifejezetten izgalmasnak ígérkezik.

Mi fán terem a barlangi pók és a vak bolha?

A Duna-Dráva Nemzeti Parkban nemcsak földrajz, hanem biológiaórával is készülnek, de szerveznek könnyebb, sőt, extrém kalandtúrát is márciusban. Az Abaliget-barlangban a főág bejárása közben zajlik majd a biológiaóra, ahol nemcsak denevérekről, hanem pókokról, bogarakról és vak bolhákról is szó esik majd. A programra elsősorban általános iskolás korú gyereket várnak. A földrajzórán a barlangban található természeti képződményekről és a barlang kialakulásáról mesélnek, de a felfedező túrán a cseppkövek növekedésének folyamatát is meg lehet ismerni.

Denevérek az Abaligeti-barlangban Forrás: Abaligeti-barlang/Facebook

Egy könnyű, öt kilométer hosszú, vezetett túrát is lehet választani a kínálatból, amelyen a látogatók az Abaligeti-barlang környékét fedezhetik fel. A Denevér tanösvény állomásait végigjárva a környék élővilágát is jobban megismerhetik a látogatók.

A barlangi extrém kalandtúra ennél egy fokkal meredekebbnek ígérkezik. A kiépítetlen Trió-barlangba 6 éves kor felettiek merészkedhetnek csak le, mivel ez egy igazi sisakos, ovarallos, fejlámpás kaland lesz. A látványos cseppkövek között haladó túrát barlangkutatók vezetik, de a program során a Mecsek Ház interaktív kiállítását is meg lehet majd nézni.

Egy barlang, ahol még a denevérjelmez is előkerül

A Balaton-felvidék Nemzeti Park nagyon jó kis oktatási programokat rakott össze márciusra. A Lóczy-barlangban „Mesélő kövek geosuli" néven indítanak csoportokat különböző korosztályoknak, ovis kortól, egészen felnőtt korig. A kicsiket geomesével és denevéres játékkal, a nagyobbakat szerepjátékkal és kísérletekkel avatják be a barlangok rejtélyes világába. Földrajzóra is lesz, méghozzá a Tapolcai-tavasbarlangban. Itt ovisoknak, illetve alsó és felső tagozatos iskolások vehetnek részt egy játékos programon, ahol többek között előkerülnek a denevér jelmezek is.

A Tapolcai-tavasbarlang Forrás: Tapolcai-tavasbarlang/Facebook

A családokat geotúrára és geofoglalkozásra várják. A túrára a Koloska-völgyben kerül sor, a foglalkozást a Lóczy-barlangnál rendezik meg. De erdőkerülő-barlangjáró túrára is indulhatnak azok, akik szívesen barangolnak néhány órát patakparton, faluházakat és barlangi üregeket érintve.

Az említett programok mellett több, kedvezményes lehetőséggel is készülnek a nemzeti park szervezői, így többek között olcsóbban lehet majd szétnézni a Csodabogyós-barlangban, és a Szentgáli-kőlik barlangba szervezett alaptúra is kevesebb pénzbe kerül majd.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.