Egy per miatt tűnhetnek el Fertődről az Esterházy-kincsek

Esterházy-kastély
PUBLIKÁLÁS: 2019. január 18. 11:36

Komoly bírósági tárgyalássorozat elé néz Magyarország az Index pénteki cikke (és az osztrák Kurier) szerint: az Esterházy-család ausztriai alapítványa visszaperelheti a 20. század elején Fraknóból (ma Forchtenstein) elvitt családi kincseket. Ezek most a fertődi kastélyban vannak kiállítva, de elzárva a látogatóktól.

A 260 műtárgy a legnagyobb magyarországi főúri együttes, amit 2008 óta nem állítottak ki. A család 300 éven át gyűjtötte az ötvösmunkákat, textileket, ékszereket és díszfegyvereket. Ezek egy részét 1918-ban, a Monarchia összeomlásakor Esterházy Miklós herceg Budapestre vitette Fraknóból.

A gyűjtemény kisebbik, de értékesebbik része került a magyar fővárosba, a kevésbé értékes, de nagyobb mennyiség maradt Fraknóban, ahol a mai napig turistalátványosság.

A tanácsköztársaság idején kerültek az államosított kincsek az Iparművészeti Múzeumba, majd ott is maradtak az Esterházy-család engedélyével. Az állam a Horthy-korban elismerte, hogy a családé az összes kincs, cserébe a család előírta, hogy azokat ki kell állítani a nagyközönségnek és kutathatóvá kell tenni.

Esterházy-kastély Fertőd Fotó: Polyák Attila - Travelo

Az 1944-es budapesti ostrom során Pál herceg a Budai Várba szállíttatta át a kincseket, ami nem volt jó ötlet utólag. Az Iparművészeti Múzeumot ugyanis nem bántották a szovjet csapatok, a Várat viszont rommá lőtték, így komoly károk keletkeztek a gyűjteményben is. Pál herceget a rákosizmus bebörtönözte, a gyűjteményt államosította.

A kincsek visszakerültek a múzeumhoz, ahol aztán évtizedek aprólékos munkájával restaurálták az ostromban megsérült darabokat.

Ennek ellenére a teljes együttest nem állították ki, olykor a tárgyak állapotával indokolva. Egy kormányzati döntéssel 70 darabot Eszterházára vittek a kastélyba 2013-ban, de ezeket azóta sem állították ki (ahogy az Iparművészetiben maradt darabokat sem).

Közben megjelent a színen az alapítvány is, ami az örökösöket képviselte. Megengedték volna, hogy Magyarországon maradjon a gyűjtemény azzal a feltétellel, ha kiállítják és kutathatóvá teszik azt, valamint ha egyéb kiállításokra el lehet vinni ideiglenesen az országból.

Magyarország azonban ezeket nem teljesítette, sőt a szakma szerint nincsenek is a megfelelő körülmények között a tárgyak Fertődön, ezért indult el a per. A 100 millió euró (32,15 milliárd forint) értékű együttes tulajdonjogát akarják visszaszerezni, de ez persze nemjelenti automatikusan azt, hogy elvinnék a kincseket Ausztriába.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.