
Sokan fogtunk már mellé borfesztiválon. A kísérletképpen kiválasztott borunk lehet egy jó felfedezés, de a mezőny legsilányabbja is az úgynevezett kézműves kategóriában. Az olyan, jól szervezett borfesztiválokon, mint például a VinCE, melléfogásra nincs esély, a kiállítók mind ismert és profi magyar borászok.
A 2010 óta létező budapesti fesztiválsorozat után idén első alkalommal kóstolhatjuk a balatoni borok legjobbjait a VinCE Balaton rendezvényén, a balatonfüredi Vitorlás téren és a Tagore sétányon július 25. és 28. között.
Szerencsére balatoni borvidékből bőven kijár nekünk, a fesztivál helyszíne a Balatonfüred-csopaki régió központja, de mellette ott van még a Badacsonyi, a Balatonboglári, a Balaton-felvidéki, a Somlói és a Zalai borvidék is. A Kékszalag vitorlásversennyel egyidőben zajló bornapokon távolabbi borvidékek, Etyek, Eger, Villány, Szekszárd mezőnye is megjelenik, a szőlőtermés mellett pedig szörpök és pálinkák is képviselik a hazai gyümölcs állományt.
De visszatérve a Balatonhoz, a fesztiválon javarészt a klasszikus balatoni fehérborokat, olaszrizlinget, szürkebarátot, a különlegesebb helyi szőlőfajtákat, kéknyelűt és vulcanust, sauvignon blanc-t és a különféle rozékat, illetve a habzóborokat kóstolhatjuk.
Miért VinCE?
A bor (vin), és Közép-Európa (Central Europe, vagyis CE) szavakból kirakott mozaiknév egy olyan rendezvényre utal, ahol magyar borászok, a szomszédos országbeliek, illetve néhány távolabbi borászat is bemutatják a pincészetük válogatását. A fesztivál nemcsak a nagyközönségnek szól, borversenyek, szakmai kóstolók, borásztalálkozók helyszíne is, ahol sommelier-k találkoznak borászokkal, étteremtulajdonosok válogatnak a saját kínálatukhoz, és a borászatot tanulók gyakorolják leendő szakmájukat. Az első, 2010-es budapesti boreseményre Európán kívül az Egyesült Államokból, és Peruból is érkeztek. A következő évben már japán és kínai vendégekkel bővült a repertoár. 2013-ban első alkalommal rendezik meg a fesztivált a Balatonon is.A VinCE tavaszi rendezvényén, a Corinthia Hotelben már volt alkalmunk néhány balatoni borásszal és a szakmájukban újító kezdeményezéssel megismerkednünk. Badacsonyban például néhány fiatal, helyi borász, a badacsonyörsi Váli Péter, Káptalantóti borásza, Istvándy Gergő, a badacsonyomaji Szeremley László és a Badacsony hegyi Laposa Bence tavaly ősszel létrehozta a Badacsonyi kört a régió borainak népszerűsítéért.
Amellett, hogy a borvidéknek egységes arculatot szeretnének adni, a terveik közt szerepel az is, hogy legyen egy, a borvidékre jellemző ikonikus étel, és hogy mostantól ne csak nyáron utazhassunk borozni Badacsonyba, hanem szezonon kívül is mindig találjunk olyan pincét, ami nyitva van. A Borbarangolás nevű programsorozat ezt a célt szolgálja.
Azonban nemcsak a szervezettség hozhat jó dolgokat a borászatban. Egy fiatal, egri borász például volt barátnője révén ismerte meg a Balaton-közeli Somlói borvidéket, és szeretett bele a régióba. Kiss Tamás egy gazdátlan szőlőt kezdett el művelni a hegyen, azóta is mindössze fél hektáron gazdálkodik, illetve a telekhez tartozó feldolgozó üzemben. A talajmunkákat egyedül végzi, a permetezésben a szomszéd segít, és minden zöld munkában a családja is kiveszi a részét. Szüretkor pedig összegyűlik a nagyobb rokonság segíteni. Ebből a vállalkozásból 2010-ben saját kézműves borral rukkol elő, Vándor néven.
A fesztivál jó terep arra, hogy különlegességekbe fussunk, és amellett hogy a borászatok a sétányra vonulnak, megtudhatjuk, milyen bort készített Jókai Mór és kaphatunk egy nagy szeletet Blaha Lujza kedvenc tortájából. A környék ismert vendéglátójánál, a Vitorlás Étteremben találjuk majd a grill- és sonkáspultokat. A baráti társaságok balatoni élményprogramon vehetnek részt. A fesztivál hajója sommelier túravezetőkkel indul útnak, és a választott tematika alapján a különböző pezsgőket, a távoli földrészek borait, vagy épp a rozék sokszínűségét mutatják be az utasoknak.
A színpadon Harcsa Veronika jazzénekesnő, a Falusi Mariann és Sárik Péter alkotta duó, illetve az Ivan & The Parazol zenekar lép majd fel. Esténként dj-szettek kísérik a borozást, napközben pedig a gyerekek különféle programokon tombolhatják ki magukat. A fesztiválra a 600 Ft-os kóstolópohár megvásárlásával ingyenes a belépés, és a kiállítók borai közöl sokat a legolcsóbb, 200 forintos áron kóstolhatjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.