Kapu Tibor hamarosan visszatér a Földre, előtte azonban még tartott egy rendhagyó fizikaórát magyar diákok - szerencsére videó is készült erről

Kapu Tibor
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 14. 17:40
Kapu Tibor második magyar űrhajósként közel három hetet töltött fent a Nemzetközi Űrállomáson, az Axi-4 misszió legénységének tagjaként. Ez idő alatt több kísérletet is elvégzett a világűrben. Kapu Tibor ezek közül többet be is mutatott korábban egy különleges fizikaórán.

Kapu Tibor három hét után hamarosan elindul vissza a Földre. Várhatóan ma, vagyis július 14-én, magyar idő szerint 13:05-kor leválik a Crew Dragon űrhajó a Nemzetközi Űrállomásról. A fenn töltött idő alatt Kapu Tibor és a társai rengeteg, nagyon fontos, több magyar kísérletet végeztek el a ISS fedélzetén. Ezeket a magyar kutatóűrhajós a nemrég magyar diákoknak be is mutatta.

Kapu Tibort több mint 240 jelentkező közül választották ki a HUNOR program küldetésére
Kapu Tibor az űrből mutatott be kísérleteket fiatal diákoknak. 
Fotó: Cristobal Herrera Ulashkevich /  MTI

Diákoknak tartott fizikaórát Kapu Tibor 

A HUNOR–Magyar Űrhajós Program és a BME szervezésében Kapu Tibor online tarthatott fizikaórát különböző korú, fiatal diákoknak, amiben több érdekes kísérletet is bemutatott. A rendhagyó fizikaóra célja az volt, hogy a jövő tudósait is ebbe az irányba tereljék. Az órát azok a szakemberek segítették, akik kitalálták azokat a kísérleteket, amiket Kapu Tibor elvégzett az űrállomáson. 

Az óra elején elmagyarázták a diákoknak, hogy mi az elmélete annak, miért van súlytalanság a Nemzetközi űrállomáson. Majd utána ezt a gyakorlatban is megvizsgálták, ekkor kapcsolták be Kapu Tibort, aki köszöntötte a diákokat, majd elmondta, hogy pár kísérletet el fognak végezni együtt. Ő a nemzetközi űrállomáson, a diákok pedig a földön. 

Először is azt akarta demonstrálni, hogy mi a különbség a súlytalanság és a Földi gravitáció között. 

Az első kísérletben egy segédeszköz segítségével bemutatták, hogy az űrben a mágneses erő az elsődleges erővé válik, a földön meghatározó súlyerő gyakorlatilag eltűnik. Majd ezt megváltoztatták különböző mozgásokkal. 

Ezek után Kapu Tibor azt is bemutatta a diákoknak, hogyan reagál egy slinky rugó az űrben, és azt is elmondta, hogy ennek mi az oka. 

A következő kísérletben Kapu Tibor víz és egy tartály segítségével szemléltette, hogy ami a Földön másodlagos effektus, az a súlytalanságban elsődlegessé válik. A kísérletben egy ping-pong labdát tettek egy pohár vízbe, ami nem süllyedt le. Súlytalanságban pedig valamennyire elmerült a vízben, de nem teljesen. 

Még egy, nagyon látványos kísérletet mutatott be a diákoknak Kapu Tibor, amit ebben a videóban nézhet meg: 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.