Hátborzongató jóslat érkezett a világvégéről: már az időpont is megvan!

föld
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 13. 10:30
Apokaliptikus filmbe illő jelenetet ábrázoltak a NASA tudósai, amikor leleplezték, mikor és hogyan fog elpusztulni a Föld. Bár távoli időpontot tűztek ki, nem lehet tudni, hogy addig még mi minden fog történni.

Az élet a Földön nem örök, és most már azt is tudjuk, mikor jön el a vég. A NASA és a japán Toho Egyetem kutatói egy szuperszámítógép segítségével modellezték a bolygónk jövőjét, és arra jutottak, hogy az emberiség és minden életforma végzete 1 000 002 021-ben következik be.

Bár a kitűzött világvége időpont távoli, addig még sok dolog fog történni, amit nehéz beleszámolni a tényezők közé.
Bár a kitűzött világvége időpont távoli, addig még sok dolog fog történni, amit nehéz beleszámolni a tényezők közé. (Képünk illusztráció) Fotó: unsplash

Kazumi Ozaki és Christopher T. Reinhard 2021-es tanulmánya szerint a Föld légkörének oxigénszintje fokozatosan csökkenni fog, miközben a Nap sugárzása egyre erősebbé válik. A kutatók kiemelték, hogy a Föld jelenlegi légköre erősen oxigéndús, és távoli megfigyelések alapján ez a felszíni bioszféra egyértelmű jele. Ugyanakkor azt is hozzátették, hogy az oxigénalapú bioszignatúrák élettartama a bolygó légkörében nem állandó, különösen a távoli jövőre nézve.

A szimulációs modell szerint a Nap folyamatos melegedése olyan mértékben felborítja a földi klímát és biokémiai egyensúlyát, hogy a légkörben az oxigén szintje már nem lesz elegendő az élet fennmaradásához. Ebből következtethetően az oxigén nem tekinthető a bolygó állandó részének, ez a felismerés pedig kulcsfontosságú a földönkívüli élet utáni kutatásban más, Föld-szerű bolygókon.

A jövő borús képét a Bristoli Egyetem kutatóinak munkája is megerősíti. Szerintük az extrém globális felmelegedés újra egyesíti a kontinenseket, létrehozva a Pangea Ultima nevű szuperkontinenst. A bolygó ebben az időszakban rendkívül forró, száraz, és vulkánkitörésektől sújtott lesz.

Ez a szuperkontinens hármas csapást jelent majd, ugyanis a szárazföldi klímahatás, a melegebb nap és a megnövekedett szén-dioxid szintje egyszerre fokozzák a hőterhelést. Dr. Alexander Farnsworth, a tanulmány vezető szerzője hozzátette, hogy a 40–50 fok közötti hőmérséklet, magas páratartalommal kombinálva, lehetetlenné teszi a hőleadást:

Az eredmény egy meglehetősen barátságtalan környezet, amely nélkülözi az emlősök számára a táplálékot és a vízforrást.

A kutatók szerint mindez nemcsak jövőbeli jóslat, hanem arra is figyelmeztet, mennyire törékeny a Földünk egyensúlya, és az élet keresése más bolygókon tulajdonképpen nem luxus, hanem túlélési stratégia - írta a Daily Star.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.