Durst Attila olyan tárgyat vitt be a Kincsvadászokba, ami az összes szakértőt megdöbbentette. A nagyapai öröksége a tárgy, aminek a keletkezéstörténete egy igazi szívszorító dráma.
Durst Attila nagyapja, ifj. Shumy Seregély Félix Reimund nagyon különleges örökséget hagyott unokájára. Egy olyan sakk-készletet, amelyet a nagyapa maga készített, de olyan körülmények között, ami igazán szívszorító dráma mindannyiunk számára.
Attila nagyapja 76 évvel ezelőtt a börtönbüntetése alatt készítette ezt a különleges sakk-készletet. 1949-ben börtönözték be, miután hazatért a szovjet hadifogságból. Ahogy akkoriban sok más sorstársát.
Az egyik rabtársa egy szobrász volt. Vele készítették el ezt a sakk-készletet. Az asztalosműhelyben dolgozó nagyapa csinálta meg a táblát, a bábukat pedig a szobrász rabtárs. Olyan anyagokból, amihez hozzá tudott jutni az embertelen börtönkörülmények között.
A napi ételadagból lecsípett kenyérdarabokat, sót, vizet és kormot használt fel a sakkbábuk elkészítéséhez. Ezzel a módszerrel több évig tartott elkészíteni a sakkbábukat, amik meglepően kidolgozottak lettek, főleg az adott körülményekhez képest.
Attila gyerekkorában nagyon kötődött a nagyapjához.
Nagyon sok sztorit hallgattam tőle. Gyerekkoromban már találkoztam ezzel a sakk-készlettel. És én már akkor mondtam, hogy lestipistopolom, és én akarom megörökölni
– mesélte el Attila elérzékenyülve.
A Kincsvadászokba se azért vitte el a tárgyat, hogy eladja azt.
A Kincsvadászokban a legelső cél az volt, hogy megmutassuk a világnak, hogy létezik egy ilyen tárgy, ami valóban egyedülálló a világon.
– mondta el Attila.
Attila szerint ennek a sakk-készletnek az elkészítése nem csak időtöltés volt a börtönben, hanem a túlélést magát jelentette. Az embernek maradást egy embertelen korszakban.
A Kincsvadászok szakértői egyetértettek Attilával. Ezt a világon egyedülálló tárgyat minél több embernek kell látnia, hogy sokakhoz eljuthasson Attila nagyapjának a története. Ehhez pedig arra van szükség, hogy egy múzeumban legyen kiállítva.
Ez a tárgy a maga érdekességével és drámájával el tud mondani egy olyan történetet, amit nagyon kevés tárgy tud elmesélni. Amit tovább kell adni az utókornak.
– mondta el Fertőszögi Péter, a BÁV ART művészeti igazgatója és a Kincsvadászok egyik műtárgyszakértője.
Péter azonnal Attila ügye mellé állt, és azóta is mindent megtesz, hogy a nagyapa sakk-készlete eljusson egy múzeumba. Ehhez szakértői véleményekre van szükség, amik igazolják a tárgy keletkezésének történetét.
Jakobecz László, sakktörténész már elkezdte a levéltári kutatást, hogy igazolást nyerjen Attila nagyapjának története a börtönéveiről, valamint, hogy kiderüljön, ki volt pontosan a szobrász rabtárs. Czégény Zsuzsa vegyész pedig annak megállapításában fog segíteni, hogy a sakkbábuk elemzése után kiderüljön, pontosan milyen anyagokból készültek.
A vizsgálatok pozitív eredményei után Attila nagyapjának sakk-készlete a méltó helyére kerülhet egy múzeumban.