Személyes élményeiről és az állatvédelemről kérdeztük a fővárosi Fidesz-KDNP frakcióvezetőjét.
„Ameddig Budapesten van kóbor kutya vagy elhagyott cica, ameddig a hírek megkínzott állatokról szólnak, addig van helye az állatvédelem kérdésének” - vallja Szentkirályi Alexandra. Aki mindent elkövet, hogy az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek megfelelő támogatásban részesüljenek Budapesten. A frakcióvezetőt a Bors személyes élményeiről is kérdezte, így derült ki, ki Mangó és Indiana Jones.
A fővárosi Fidesz-KDNP frakciója a közelmúltban, 200 millió forintos támogatást javasolt a közgyűlésben, a pénzt állatvédelmi civilszervezetek kaphatták volna meg. A Tiszával kiegészült baloldali többség azonban nem állt e kezdeményezés mellé. Mivel a Karácsony vezette főváros felelőtlen érdektelensége a téma iránt évekre tekint vissza, a kormánypárti frakcióvezető felkereste Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztost. „Az eredmény rövidesen kézzelfoghatóvá válik” - jegyezte meg Szentkirályi, aki gyerekkora óta maga is rajong az állatokért.
Bors: Volt valamilyen állatod gyerekkorodban?
Szentkirály Alexandra: "Lakásban laktunk, így kisebb termetű állataim voltak: hörcsögök és ékszerteknősök. Utóbbi egyébként nem olyan régen ismét volt a családban, Mango és Indiana Jones" - mondta mosolyogva a frakcióvezető.
Bors: Mire tanított meg a kiskedvencek tartása?
Sz.A.: "A szüleim mindig is felelősségvállalásra neveltek, így volt ez a házi kedvencekkel is. Nem plüssjátékok voltak, amit bármikor le lehet tenni, ha megunjuk a közös játékot. Etetni, itatni kellett őket, rendszeresen tisztítani a ketrecet és a terráriumot. Ezt elsősorban mi csináltuk, gyerekek. Megtanultuk a húgommal, milyen az, ha valaki másról kell gondoskodni".
Bors: Korábban meséltél már a család tacskójáról, Berciről. Hogyan változtatta meg a hétköznapi rutinotokat?
Sz.A.: "A gazdi szerepében a lányom Panni van, alapvetően ő gondoskodik róla - nagyon példásan -, de természetesen nekünk is van vele dolgunk. Nem szeretném azt mondani, hogy teljes mértékben felforgatta az életünket, de való igaz, hogy az állattartás nemcsak kedvtelés, hanem kötelezettség is. Ha valaki nem tudja teljes biztonsággal kijelenteni, hogy az állatot igényei szerint tudja nevelni, akkor érdemes kicsit várni".
Bors: Rendszeresen megszólalsz állatvédelmi ügyekben. Miért?
Sz.A.: "Mert fontosnak tartom. Egyik ismerősöm mesélte, hogy néhány hete a Petőfi híd budai hídfőjénél találkozott kóbor kutyákkal, ami több szempontból is problémás. A 22. kerületben a Hérosz állatotthonban voltam, ahol sorakoznak az elhagyott kutyák és macskák. Ameddig Budapesten van kóbor kutya vagy elhagyott cica, ameddig a hírek megkínzott állatokról szólnak, addig van helye ennek a kérdésnek is" - hangsúlyozta Alexandra.
Bors: Sokat hallani a felelős állattartásról, szerinted mennyire veszik komolyan ezt a gazdik?
Sz.A.: "A többség szerencsére teljes mértékben. De igaz az is, hogy a felelős állattartás témája elsősorban negatív példák említése közben kerül elő. Ma általában két dolog miatt kerül utcára egy kutya vagy macska: a gazdi meggondolta magát és a mindennapokban már mégsem tűnik annyira jó ötletnek az állattartás. A másik, hogy megöregednek, ne adj Isten elhunynak a gazdik és nincs, aki átvegye az állatot. A harmadik a legszélsőségesebb eset, amikor állatkínzók karmai közül kell szó szerint kimenteni az állatokat" - sorolta.
Bors: Karácsony Gergely többnyire kampányidőszakban látható például az Illatos úton. Meglátásod szerint, mennyire felelős gazdája az állatvédelemnek, az otthonoknak, a kóbor ebeknek?
Sz.A.: "Amennyire a városnak is. Semennyire. Hivatalba lépése óta volt már itt Állatvédelmi Charta, állatvédelemért felelős megbízott meg “Kutyapest” örökbefogadó program is. Ismerős bármi ezek közül? Hallottunk bármilyen eredményről? Egy évvel ezelőtt - zajlott a főpolgármesteri kampány -, hosszú posztban értekezett Karácsony Gergely az állatvédelemről, termelési jelentést tartott. Az eredmény finoman szólva elmaradt" - mutatott rá Szentkirályi Alexandra.
Bors: A Fővárosi Közgyűlésben több előterjesztése is volt a Fidesz-KDNP frakciónak állatvédelem ügyében, és többször is egyeztettél Ovádi Péter kormánybiztossal. Milyen eredményeket sikerült elérni?
Sz.A.: "Mi mindent megtettünk, de nem vagyunk elégedettek. Az új kutyafuttatókra, információs táblákra és más, a napi kutyatartást megkönnyítő programokra ugyan igent mondott a többség, egy másik ülésen azonban arra a 200 millió forintra, amit az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezeteknek akartunk adni - lenne helye a pénznek, akár az összeg sokszorosának is -, Karácsony Gergely ujja is a nem gombon landolt. Erre a pénzre nyilvánvalóan szükség van, ezért is kerestem meg Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos urat. Kértem, hogy a fővárosi civil szervezetek támogatása kiemelt szerepet kapjon az idei állatvédelmi pályázaton, ő pedig támogatta az ötletet. Az eredmény rövidesen kézzelfoghatóvá is válik" - árulta el a frakcióvezető.
Bors: A kormány épp most akarja szigorítani az állatvédelmi szabályokat is. A tervezet szerint tilos lesz élő állattal koldulni vagy nyereményjáték tárgyává tenni őket. Mit gondolsz erről?
Sz.A.: "Fontos javaslatoknak tartom. Az elmúlt években fontos lépéseket tett már a kormány - megalakult a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány, támogatták az állatvédelmi civilszervezetek munkáját, felhívták a figyelmet a felelős állattartásra, szigorították a büntető törvénykönyvben az állatkínzás megítélését - ráadásul a tavalyi év végéig több mint 1,2 milliárd forinttal támogatta ezen civil szervezeteket országos szinten. A téma fontosságát mutatja az is, hogy nemzeti konzultáció is volt a témában. Ilyen, amikor valaki dolgozik, nem pedig a levegőbe beszél".