Plasztika

Mellimplantátum használtan? - Utánajártunk, mi igaz a rémhírekből!

Létrehozva: 2025.05.07.

Egyre több nő számol be rémisztő tünetekről, kiszakadó szilikonról és életveszélyes műtétekről, legutóbb a Napló foglalkozott a témával. Elterjedt az is, hogy alig használt mellimplantátumokat kínálnak eladásra, sőt a bonctermekben a hozzátartozók kérésére kioperálják azokat a halottból és visszaadják. Most utánajártunk, mi igaz ebből!

A TV2 Napló című műsorában több nő is megszólalt, akik kis híján az életükkel fizettek azért, hogy szebb mellük legyen. „Nem sokon múlt, hogy meghaljak” – vallotta be az egyikük. A Rádió 1 Balázsék című reggeli műsorában pedig a műsorvezető, Svraka-Gévai Juli beszélt arról, hogy sürgősen meg kell műteni, mert kiszakadt az egyik mellimplantátuma. Vajon igaz lehet a szóbeszéd, hogy akár a halottakból kivett implantátumokat is beültetik és a neten olcsón lehet használt implantátumot venni?

mellimplantátum
Kiderítettük, mi igaz a mellimplantátumokról szóló rémhírekből. Fotó: Natali Kuzina / © Bors / Shutterstock

A mellimplantátum-betegséget az implantátum válthatja ki, valakinél tüdőembóliát, rákos megbetegedést okozhat. Volt, akinél életmentő műtétet kellett végrehajtani. Ez a plasztikai sebészek által is ismert. Bár nincs hivatalos protokoll arra, hogy egy szépészeti mellműtét előtt az általános műtéti kockázatokon kívül miről kell még tájékoztatni a pácienseket, több plasztikai sebész felhívja a figyelmet az egyéb rizikókra is. De lehet ennek az oka, hogy használt implantátumot ültetnek be?

Dr. Bognár Gábor plasztikai sebészt kérdeztük a mellimplantátumokkal kapcsolatos problémákról, aki szerint a beültetések előtt fontos a betegek teljeskörű tájékoztatása. 

Körülbelül 80 tünetet diagnosztizáltak, melyek kialakulhatnak a mellimplantátum-betegség részeként. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindegyik jelentkezik, de fontos, hogy a páciensek tudjanak róluk. Így tudnak felelős döntést hozni 

– mondta a sebészorvos és hozzátette a Nemzetközi Esztétikai Sebészeti Társaság is ismeri a problémát és többször szervez előadásokat e témában. Bár igen ritkán fellépő problémáról beszélünk, ettől függetlenül a mellimplantátum-betegség megosztja a plasztikai sebészeket. 

Van olyan álláspont, mely szerint az implantátumok kevés eséllyel okozhatnak tüneteket, mert - hasonlóan egy pacemakerhez vagy beültetett műérhez - egy tokkal vannak körbevéve.  Más vélemény szerint, bár objektív vizsgálat ezt nem támasztja alá, a betegség és az implantátum közötti összefüggést direkt módon nem igazolták, nem kizárt, hogy a tünetek kialakulhatnak az implantátumtól. Arra a kérdésünkre, hogy beültetnek-e használt implantátumot, a sebészorvos határozott nemmel válaszolt. Plasztikai sebész csak eredeti, gyári implantátumot ültet be, ami az eredeti csomagolásból származik, hiszen a gyártó is felelősséget vállal a termékért. 

A szakirodalom valóban ismeri a mellimplantátum, angolul Breast Implant Illness” (BII) néven ismert tünetegyüttest, amely a fáradékonyságtól kezdve az autoimmun panaszokig számos problémát magába foglal. Bár a tudományos közösség még mindig vitatja, hogy az implantátumok közvetlenül okozzák-e ezeket, egyre több páciens dönt az úgynevezett explantáció, azaz az implantátum eltávolítása mellett.

Close-up,Of,Female,Plastic,Surgeon,Demonstrates,Breast,Implants,To,A
A mellplasztika során csakis eredeti, gyári implantátumot helyeznek be  Fotó: dr.D / © Bors / Shutterstock

Hogyan röppent akkor fel az a hír, hogy az interneten használt implantátumot is árulnak? Lapunk munkatársa nem talált ilyen hirdetést és erről a plasztikai sebész sem tud, ennek ellenére előfordulhat. Ilyet természetesen nem szabad vásárolni és az orvos nem is vállalja ilyennek a beültetését. Használt implantátumra ráadásul senki sem vállal garanciát.

Sokan azt állítják, hogy az implantátum nagyon könnyen kiszakad, de a mai implantátumok már jóval biztonságosabbak, mint a korábbi évtizedekben használt változatok. 

Az 1980-as és 1990-es években valóban előfordult tömeges szakadás és szivárgás, de ma már ez nagyon ritka. Ennek ellenére előfordulhat

 - számolt be Dr. Bognár Gábor. 

Ezt alátámasztotta Svraka-Gévai Juli, a Rádió 1 műsorvezetője is.

Tényleg annyira ritka, hogy ezek 10 éven belül szakadjanak ki, hogy a gyártó cég még azt is vállalja, hogy beszáll a műtét árába 1000 euróval. De ez sajnos nem úgy működik, hogy csak kicserélik, hanem, ha kivették, el kell küldeniük minőségellenőrzésre, hogy valóban ki van-e szakadva. Tehát nekem ezt ki kell fizetnem, és utólag fogják visszautalni az összeget 

 – árulta el a rádióműsorban, majd hozzátette: „Igazából semmilyen tünete nincs, tehát nem fáj, nem érzékeny, alakot sem változtat, ezért nagyon megdöbbentem. Ráadásul 8 éve volt ez a műtétem, és 10 éven belül ezek nem szakadhatnának ki.”

Az orvostudomány egyelőre nem igazolta a kapcsolatot az új szilikon-implantátum és a mell rosszindulatú daganatképződése között sem. iszont, mint minden orvosi beavatkozásnál, itt is nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés. A plasztikai sebészek azonban állítják, hogy csak és kizárólag a saját beszállítóik által forgalmazott, új implantátumokkal dolgoznak. Arra nincs lehetőség, hogy a páciensek által hozott, kétes eredetű vagy bárki által korábban használt implantátumokat ültessenek be.  

Meg kell különböztetni a plasztikai sebész által beültetett mellimplantátumot az úgynevezett külső mellimplantátumtól, ami lényegében a melltartóba helyezhető párnácska vagy a gyógyászati mellprotézis, amit szintén speciális melltartóba helyeznek azok a nők, akik valamilyen okból elveszítették a mellüket. 

Dr. Bognár Gábor szerint a mellimplantátum betegség ritka, de valós jelenség. Fotó: Imago Plasztika

Mellimplantátum a boncteremből? 

Olyan pletykáról is hallottunk, miszerint elhunytakból kiszedik a mellimplantátumot, amit aztán újra felhasználnak. Megkerestünk három boncmestert is, akik csak név nélkül nyilatkoztak, annyira abszurdnak tartják még a felvetést is. Állítják: kizárt, hogy ilyen Magyarországon megtörténhet, nincs az a pénz! A mellimplantátummal egyébként a boncteremben csak akkor foglalkoznak, ha a halálozás okaként felmerül az emlővel kapcsolatos gyanú. A használt implantátumokkal való kereskedés egyébként szerintük súlyos orvosetikai vétség, de azt sem tartják elképzelhetőnek, hogy az elhunytból kiműtött implantátumot hozzátartozó felhasználhatná, ez egészségügyi szempontból is kockázatos volna.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek