Elképesztő felfedezést tettek a tudósok.
Az emberiség végre földönkívüliekre bukkant – akik egy űrállomáson élnek. A földönkívüliek utáni kutatás a Holdról tudósokat a mélyűr külső részeire vezette. Végül azonban földönkívüli lények is megjelentek a kínai Tiengung űrállomáson, mindössze 450 kilométerrel a Föld felett.
A baktériumok – melyeket mesterséges otthonukról Niallia tiangongensisnek neveztek el – a bolygó körül keringő állomás egyik kabinjában bukkantak fel. A tudósok szerint ezeket az apró lényeket még SOHA nem látták a Földön. Bár egy talajlakó baktérium rokonai, a kutatók felfedezték, hogy különleges alkalmazkodásokkal fejlődtek ki, amelyek segítik őket a túlélésben az űrben.
Ez magában foglalja azokat a speciális géneket, amelyek segítenek a Föld légkörén kívül található intenzív sugárzás okozta károk helyreállításában. A legmeglepőbb módon a tudósok azt találták, hogy a baktériumok kifejlesztették a zselatin fogyasztásának képességét, hogy egy erős védő „biofilmet” hozzanak létre.
Bár legközelebbi földi rokonukról ismert, hogy vérmérgezést okoz, még nem állapították meg, hogy a Niallia tiangongensis veszélyt jelent-e az emberre.
A tudósok szerint az új űrbaktérium képességeinek megértése „elengedhetetlen az űrhajósok egészségének megőrzése érdekében”. Az új fajt 2023-ban fedezték fel a Sencsou-15 misszió legénységének tagjai által az űrállomásról vett mintákban.
Steril szövetekkel mintákat vettek az űrállomás falairól, melyeket lefagyasztottak, majd elemzésre visszaküldtek a Földre. Amikor a tudósok megvizsgálták a mintákat, egy olyan baktériumtípust találtak, amely hasonló a talajban élő Niallia circulans fajhoz. Pálcika alakú, spórák szórásával terjed, és gyakran megtalálható a talajban, szennyvízben és élelmiszerekben. A Niallia circulans szepszist okozhat – egy életveszélyes állapotot, amikor a szervezet nem megfelelően reagál a fertőzésre.
Csakúgy, mint földi rokona, a Niallia tiangongensis, úgy szaporodik, hogy spórákat terjeszt, amelyek képesek túlélni a szélsőséges körülményeket.