Több veszély is leselkedik az uniós gazdákra.
Ukrajna uniós csatlakozása térdre kényszerítené a magyar - és valószínűleg az egész európai uniós - mezőgazdaságot. Többek között ezért is tüntetett csütörtökön Brüsszelben 70 európai agrárszervezettel közösen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) - írja a Ripost.
A védelmi kiadások növelése nem történhet a Közös Agrárpolitika (KAP) kárára
- erről beszélt Christophe Hansen, az Európai Unió mezőgazdasági biztosa. A szakember a Financial Times-nak adott nyilatkozatában figyelmeztette az olvasókat, hogy az uniós tagállamok vezetői már megkezdték a tárgyalásokat az Európai Bizottsággal a következő, 2028-tól érvényes költségvetésről. Brüsszel olyan radikális átalakítást javasol, amely egyes jelenlegi alapokat, köztük a KAP-ot is, egyetlen közös keretbe vonná össze, lehetővé téve a tagállamoknak, hogy a forrásokat új prioritások, például a védelem felé irányítsák át.
Hansen szerint azonban üres gyomorral nem lehet kontinenst építeni. A KAP költségvetésének egyetlen alapba történő összevonása a regionális kiadási programokkal heves ellenállást váltott ki a mezőgazdasági közösségből. Az EU legnagyobb mezőgazdasági érdekvédelmi csoportja, a Copa Cogeca szerint ez "egységes aggodalmat keltett az agrárszektorban", és azt követeli, hogy Brüsszel növelje a KAP költségvetését és indexálja azt az inflációhoz.
Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke arról beszélt korábban, hogy az uniós gazdáknak - így a magyaroknak is - járó uniós támogatások harmadát elvonnák. Szerinte az előttünk álló időszak arról szól, hogy miként lehet megóvni a gazdákat és az embereket a a rájuk leselkedő veszélyektől. Papp Zsolt kiemelte:
A május 20-i gazdatüntetésen nemcsak a magyar és a közép-európai, hanem az európai gazdatársadalom egyszerre hallatja a hangját.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke elmondta: készítettek egy összehasonlítást az ukrán és az uniós mezőgazdasági méretek és eloszlások tekintetében. Ennek során kiderült, hogy a legnagyobb ukrán gazdaság mérete 582 ezer hektáros. Érdemes hangsúlyozni, hogy ez csak egy gazdaság, míg a legnagyobb magyar agrármegye területe kisebb ennél közel 100 ezer hektárral. Azt is megállapították, hogy az összes ukrán gazdaság átlagmérete meghaladja a 500 hektárt, míg az Európai Unióban ez a szám 30 hektár.
Jakab István emlékeztetett, hogy Brüsszel úgy akarja 2030-ig felvenni Ukrajnát az EU-ba, hogy nem ismerjük sem az ország területét, sem a polgárok számát. Törökország 25 éve vár arra, hogy az Európai Unió tagja legyen, Ukrajnát pedig pár év alatt feltételek nélkül vennék fel. Az elnök hangsúlyozta az ukrán mezőgazdasági termékek veszélyeit.
Ebből tehát az derül ki, hogy valóban nemcsak a gazdák megélhetése, hanem az emberek egészsége is kockán forog.
Ha Ukrajnát gyorsítósávon veszi fel Brüsszel az Európai Unióba, akkor nemcsak a mezőgazdaság kerül veszélybe. Az agrárium kihívásain kívül felmerül még
Az ukrán EU-tagság azonban nem valósulhat meg, ha a magyar emberek nemet mondanak rá. A Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás ebben nyújt segítséget. A szavazólapokat már minden magyar felnőtt megkapta, a visszaküldési határidő: június 22.
Szavazzunk minél többen, hogy Brüsszel helyett mi döntsünk a saját és a következő generációk sorsáról.