Egy nő, akinek ritka szuperképessége lehetővé tette, hogy 12 évvel a kialakulása előtt kiszagolja férje betegségét, most tudósoknak segít új módszerek kidolgozásában a kór diagnosztizálására.
Joy Milne, egy skóciai nő ritka szuperképességgel rendelkezik, mivel évek óta képes kiszagolni a Parkinson-kórt. A Parkinson-kór olyan betegség, amely során az agy bizonyos részei évek alatt károsodnak, és olyan tüneteket okoz, mint a test egyes részeinek akaratlan remegése, lassú mozgás, valamint merev és rugalmatlan izmok. Azonban jelenleg nem létezik konkrét teszt a betegség kimutatására.
Férjén, Lesen már 12 évvel a hivatalos diagnózis előtt érzett valami furcsát Joy.
1982-ben, nem sokkal Les 32. születésnapja előtt észrevettem rajta egy dohos, fülledt szagot. Ő tudott a kifinomult szaglásomról. Azt hittem, talán az operálótermek levegője ragadt rá, és megkértem, zuhanyozzon gyakrabban. Ebből persze veszekedések lettek.
A valódi ok csak évekkel később derült ki, amikor Lest Parkinson-kórral diagnosztizálták. Egy betegeket támogató csoport találkozóján Joy ismét megérezte ugyanazt a szagot más betegeken, ekkor tudatosult benne, hogy nem képzelődik.
Les és én élvezhettük volna a nyugdíjas éveinket, de a Parkinson-kór ellopta az életünket. Eltökéltük, hogy mások ne szenvedjenek úgy, ahogy mi.
Férje halálakor, 2015 júniusában arra kérte feleségét, hogy folytassa a küzdelmet.
Joy ezután laboratóriumokban kezdett dolgozni, Parkinsonos betegektől származó ruhákat és bőrmintákat szagolt, keresve a betegséghez köthető szagmintázatokat. A tudósokat ez inspirálta egy új diagnosztikai eszköz kifejlesztésére, a Manchesteri Egyetem kutatói bőrmintákból vett faggyút elemeztek, és több mint 500 olyan molekulát azonosítottak, amelyek eltérnek az egészséges és a beteg személyeknél.
Jelenleg a laboratóriumban működik a módszer, de már dolgozunk azon, hogy kórházi környezetben is alkalmazható legyen
- mondta Professzor Perdita Barran, aki reméli, két éven belül már elindulnak a tesztelések.
Joy szerint egy korai diagnózis mindent megváltoztatott volna, hiszen több időt tölthettek volna a családdal, és utazhattak volna férjével. Még talán választ kapott volna férje depressziójára és hangulatingadozásaira is - írta a Unilad.