Lassan üresen tátonganak a patikák és a boltok szájmaszkospolcai, a biztonság kedvéért mindenki igyekszik venni magának. Azon- ban sokan feleslegesen hordják.
Forrás: Shutterstock
Csak akkor kell, ha beteg
Maga a szájmaszk megakadályozza azt, hogy a beteg emberek köhögéssel és tüsszögéssel továbbadják a fertőző nyálcseppeket, megfertőzve ezzel mindenkit, aki a környékükön van. Az orvosok egészséges embereknek nem ajánlják a használatát.
– Ha egészséges, akkor csak olyan helyen vegye fel a maszkot, ahol nagyobb a lehetőség, hogy elkaphat egy betegséget, például egy orvosi rendelőben. De otthon és a nap többi részében felesleges a használata, sőt nagyobb bajt is okozhat magának, ha egész nap az arcán hagyja. Egy maszkot maximum három óráig használjon, utána dobja ki – kezdte a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos.
Egyszer használatosak
A legelterjedtebb maszk a jól ismert kék színű sebészeti szájmaszk, amit az orvosok használnak, hogy ne fertőzzék meg a betegeket műtét közben. Ezek háromrétegű papírból vagy növényi rostból készült termékek, amiknek redős a külseje, és két gumipánttal rögzíthetők. Nagyon fontos, hogy ezek egyszer használatos maszkok, amint leveszi, azonnal dobja egy lezárható szemetesbe, ne vegye fel újra. Eddig darabját mindössze 50–100 forint között lehetett megvenni, most a vírusszezon közepén már 4–500 forintot is elkérnek darabjáért. Gyógyszertárakban, drogériákban kapható általában, de az interneten is kedvére válogathat az online oldalak között. Hasonló a funkciója az építőiparban használt pormaszknak, ami ugyancsak egyszer használatos. Ez is egy papírszűrőből és egy gumipántból áll, célja, hogy kiszűrje a levegőből az építőipari port. Az ára is hasonlóképpen drágult meg, mint a sebészeti szájmaszknak, jelenleg 4–500 forint az ára.
Erősen szűr a munkavédelmi
A minősített munkavédelmi maszkoknak célja, hogy a légzésre legveszélyesebb anyagokat szűrje ki, hiszen a bányászatban, a fémiparban és az élelmiszeriparban használják. Három kategóriája van: FFP1, FFP2 és FFP3, a betűk az arcvédő szűrőeszközt jelölik. Míg az első két változat a levegőnek 80–94 százalékát szűrik ki, addig az FFP3 képes a 99 százalékát megtisztítani a belélegzett levegőnek. Ezért is használják ezt a vegyiparban. Darabjáért jelenleg 6– 13 000 forintot is elkérnek, általában barkácsáruházakban és munkavédelmi boltokban lehet kapni.
Köhögjön zsebkendőbe!
Pár darab papír zsebkendő együttes használata is felér egy szájmaszkkal. – Ha összefog három-négy darab papír zsebkendőt, és a szája elé teszi, nagyjából ugyanakkora szűrést ér el, mint a hagyományos szájmaszkok. Ha beteg, mindenképpen zsebkendőbe köhögjön és tüsszentsen. A legjobb, ha az influenzaszezonban egy nejlonzacskóba gyűjti a használt zsepiket, majd azokat a veszélyes hulladékokhoz teszi – tanácsolja dr. Bense.