Aktuális

"Majd mi is odamegyünk és ugyanezt csináljuk!"

Kósa-Boda Veronika

Létrehozva: 2015.11.14.

Párizs kihalt, a boltok, múzeumok, közintézmények zárva vannak, úrrá lett a városon a rettegés és a félelem. Az emberek a terrortámadások helyszínén egymással veszekszenek. Bihari Ádám, a TV2 Tények tudósítója helyszíni beszámolót adott a Borsnak.

Párizs még nem tért magához az újabb sokkból, az utcák kihaltak, a boltok zárva tartanak, az emberek pedig egymást marják és rettegnek. Bihari Ádám, a TV2 Tények riportere még a támadás éjszakáján repülőre ült, vele beszélt ma délután telefonon a BorsOnline kollégája. Ádám 18 órakor kezdődő híradásban is beszél arról, hogy mit tapasztalt a francia fővárosban, előtte pedig lapunknak is nyilatkozott.

Mindenki ideges

Talán nem csoda, hogy feszült a hangulat, s ahogy a belváros felé közeledik az ember, mindenki egyre feszültebb.

– Sokan nézik a telefonjukon a legfrissebb híreket, keresik, hogy merre vannak útlezárások, merre lehet haladni, sokáig ugyanis úgy volt, hogy még terroristák vannak szabadon. Most már biztos, hogy mind a nyolcan meghaltak: heten a testükre kötözött robbanószerkezettől, egyiküket pedig a rendőrség lőtte le – mondta a riporter, akit az lepett meg igazán, ahogy az emberek egymással viselkednek a támadás után.

– Az emberek egy része a támadások helyszínén virágokat helyez el, gyertyát gyújt, ugyanakkor olyat is láttunk, hogy láthatóan eltérő világnézetű emberek összeszólalkoznak, kiabáltnak egymással: „Majd mi is elmegyünk a ti országotokba és ugyanezt csináljuk” - mesélte Bihari, aki szerint egyébként nem félelmetes a helyzet most Párizs utcáin, de talán pont az benne a félelmetes, hogy nem az. Nem lehet tudni ugyanis, hogy mikor történhet bármi, a péntek éjszakaihoz hasonló támadás.

Hajtóvadászat indult

A merénylők kiiktatása és annak tisztázása után, hogy bárhol van-e még közvetlen életveszély, azonnal megkezdődött a helyszínelés.

– A koncerthelyszínen már befejeződött a helyszínelés, az adatok kielemzése zajlik. Ezek alapján akarják megtalálni a segítőket és a kitervelőket, jelenleg ellenük folyik hajtóvadászat – mondta Bihari. 

Nincs hely a kórházakban

A helyszíneléssel egy időben pedig természetesen a sebesültek ellátása volt a legfontosabb. Azt ugyan még nem tudni, hogy sikerült-e már azonosítani mind a 128 áldozatot, de az szinte biztos, hogy a számuk még emelkedni fog.

– Szombat reggel még az utcán is láttak el embereket. Legalább százan vannak életveszélyes állapotban, és legalább kétszáz a súlyos sebesültek száma is. Tele vannak a kórházak, véradást szerveznek, ugyanis elfogyott a készlet – magyarázta a riporter.

A magyarok rohantak haza

Aki szerencsésebb volt, annak nincs szüksége most ellátásra, mint például annak a magyar fiatalnak, akivel Bihari is beszélt.

– Beszéltem magyarokkal, az egyikük ugyanúgy kint volt éjszaka bulizni a barátaival, mint az áldozatok közül sokan, de nem ugyanabban a koncertteremben, viszont közel hozzá. Amikor haza indultak, nem sokkal később történt a támadás, mikor megtudták, elkezdtek rohanni hazafelé, mert akkor ismerték fel, hogy sokkal nagyobb a baj, mint hitték - folytatta a riporter.

– Beszéltünk egy családdal is, ők azt mesélték, először senki nem hitte el, hogy ez újra megtörtént. Ahogy érkeztek a hírek, úgy fogta fel mindenki fokozatosan, hogy mekkora a baj, jóval komolyabb a dolog, mint először gondolták – fogalmazott Bihari. 

Csak az újságírók mozognak

A mindig nyüzsgő Párizsban most alig van nyitva bolt, szinte minden be van zárva, ami egyáltalán nem jellemző. Kijárási tilalom is érvényben van, ezt a legtöbben be is tartják. A támadás helyszínén rengeteg a külföldi tévéstáb és újságíró, iszonyatos mennyiségű a rendőr.

– Egész Párizsban sok a rendőr és útlezárások is több helyen vannak azért, mert szétszórva voltak a támadás helyszínei is. Mi sem tudtuk taxival megközelíteni a szállodánkat, ki kellett szállnunk és gyalogolni – mondta a riporter.

De még a városon belüli közlekedésnél is nehezebb az országba való be- és kijutás.

– Miután leszálltunk a repülőről, az útlevél-ellenőrzéskor két órát álltunk sorba, pedig látszólag nem volt fokozottabb az ellenőrzés, csak az útleveleket nézték meg. De valamiért annyira lassan haladt az egész, hogy rengetegen torlódtak fel - mesélte Bihari.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek