Londonban az utcán lepte meg a barátait helyben készített teával Kálmán Eszter, az egyetlen magyar teasommelier. Az angolok is csak néztek.
A világ bármely részéről érkezhet vendég, Kálmán Eszter tudja, hogy milyen teával kínálja meg. A japán, az indiai, a kínai, az orosz vendég nagyon kényes arra, hogy mit kap. Ha nem ízlik neki, visszaküldi.
– A teasommelier mint szakma Európában egyelőre ritkaságszámba megy, Magyarországon pedig abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy egyedüliként viselhetem ezt a címet – mesélte a Borsnak a 26 éves Eszter, aki egy budapesti nagy szálloda bárjában dolgozik. Képességeire és tudására még külföldi újságok is felfigyeltek.
– Hat évvel ezelőtt határoztam el, hogy alaposabban elmélyülök ebben a tudományban, hogy a tea ne csak a szenvedélyem, de a hivatásom is legyen. Angliába költöztem, és beiratkoztam az egyik legelismertebb teaspecialista, Jane Pettigrew iskolájába. A tanfolyam elvégzése után felvételt nyertem London egyik legexkluzívabb szállodájának a teaszalonjába, majd menedzserasszisztens lettem Anglia egyik legjelentősebb teavállalatánál. Idén augusztusban költöztem haza, hogy kamatoztathassam mindazt a tudást, amit kint elsajátítottam – emlékezett Eszter, akinek szakértelmét mindenki megcsodálja. Ha elé tesznek teafüveket, megmondja, milyen fajta, honnan származik, mikor gyűjtötték be, hogyan dolgozták fel. Tudja, hogyan kell keverni és elkészíteni, hány fokos vízben meddig kell áztatni és ízesíteni.
– Egyszer Londonban egy street food fesztiválon sétáltam a barátaimmal. Mivel nem iszom alkoholt, a táskámban pedig mindig van néhányféle tea, ott helyben rögtönöztem egy kis teakóstolót, amire igencsak rácsodálkoztak. Ilyet még a britek sem láttak – mosolygott Eszter.