Tizenhárommillió forintért kelt el az ukrán műkincspiacon néhány tárgy, amelyekről feltételezhető, hogy a Seuso-kincs kallódó részéhez tartoznak.
Május elején jelent meg az ukrán műkereskedelmi piacon néhány ezüsttárgy, amelyekről a szakértők azt gyanítják, hogy a Seuso-kincsek darabjai.
– A képek láttán lefagytam – mondta a hvg.hu-nak Nádorfi Gabriella, a Székesfehérváron rendezett Seuso-kiállítás kurátora. Szerinte a korsó nagyon hasonlít a Hippolitüsz-kancsóhoz.
Ha valóban a Seuso-kincs kallódó darabjai kerültek elő, vajon a tárgyak miképp jutottak Ukrajnába?
Ismeretes: a Seuso-kincseket egy Polgárdiban élő fiatalember, Sümegh József találta meg 1976-ban. A férfi később rejtélyes körülmények között elhunyt, felakasztva találtak rá. Halálát előbb öngyilkosságként kezelték a hatóságok, később emberölés ügyében indítottak eljárást. A nyomozás a mai napig tart, a Nemzeti Nyomozó Irodához tartozik az ügy teljes hírzárlat mellett. Egyes elméletek szerint Sümeghet egykor szovjet ügynökök ölhették meg, majd a kincsek egy részét magukkal vitték.
Tavaly márciusban jelentette be Orbán Viktor, hogy 4,5 milliárd forintért visszaszerezte a magyar állam a római korból származó Seuso-kincsek felét. A Miniszterelnökség azt is egyértelművé tette: lépéseket tettek a kincs másik felének megszerzésére is.
A Bors arról érdeklődött a Miniszterelnökség sajtótitkárságán, hogy várható-e a közeljövőben érdemi bejelentés, illetve ki tudják-e zárni, hogy az Ukrajnában elárverezett tárgyak a Seuso-kincsekhez köthetők. A választ egyelőre várjuk.