Aktuális

Családi örökség Bibiána zsenialitása

Bors

Létrehozva: 2015.06.21.

Július 1-jétől Balanyi Bibiána a világ legmagasabb intelligenciájú embereit tömörítő szervezet, a Mensa elnöke, Kovács Kristóf pedig a szakmai vezetője. Mellettük voksolt a világ hetvenöt országában élő, 130 ezres tagság.

Balanyi Bibiána az első magyar, egyszersmind a legfiatalabb vezetője a nemzetközi szervezetnek, ő a harmadik nő, aki elnyerte a tisztséget. Az is rendkívüli elismerés, hogy magyar lett az elnök, mivel általában angol és amerikai Mensa-tagok közül kerül ki az elnök, ami nem csoda, hisz az amerikai Mensának ötvenezer tagja van, a brit Mensának pedig harmincezer. A tagság egyetlen kritériuma a felügyelő pszichológus – ő lesz most Kovács Kristóf – által jóváhagyott intelligenciateszt, melynek eredménye jobb, mint az emberek kilencvennyolc százalékáé.

Bibiána úgy véli, hogy ő és magas IQ-val megáldott társai szerencsés emberek. Édesapja fizikus, édesanyja antropológus, részben nekik köszönheti kivételes képességeit. „Szoktuk mondani a Mensában, hogy érdemes jól megválogatni a szüleinket, mert felerészben genetikailag kódolt az IQ, a másik fele viszont a gyerekkori ösztönző közegen múlik” – állította a NOL.hu-nak adott interjúban.

Amikor két angol és egy ausztrál úriember 1946-ban megalakította a világ legokosabbjainak klubját, aligha gondolta, hogy a XXI. századra több mint százezer tagú szervezetté dagad, és a vezetőségben 2010-ben már többségben lesznek a nők. Eleinte arisztokratikus férfitársaságnak tartották a klubot, amelyben magas intelligenciájú férfiak tevékenykednek, tanácsaikkal segítve a kormányzatot. Ma már szervezetként senkinek sem segítenek, mivel a Mensa független, nem kötelezi el magát vallás, ideológia, politikai csoport mellett vagy ellen.

„Több mint 1700-an vagyunk a magyar Mensában, ahol sok a fiatal, és több mint negyven százalék a nő” – mesélte a 42 éves Balanyi Bibiána, aki szerint nem mindig könnyű az okos nők élete. „Velem is megesett már egy állás­interjún, hogy úgy bámultak, mint egy fura bogarat, aztán az állást nem én kaptam. Sebaj! Végtelenül hálás vagyok a sorsnak az agyamért, hiszen általa lettem huszonöt évesen magyar Mensa-elnök, ráadásul rengeteg tudományterület foglalkoztat, sűrű az életem, és ezt nagyon élvezem. A magánéletemben is hasznomra vált a magas IQ-val összefüggő emberismeret. Fiatal koromban halálosan untam a butább fiúkat, ezzel megkíméltem magam a csalódásoktól” – nyilatkozta korábban a Nők Lapja Cafénak.

A Borsnak arról is beszélt, hogy teszt híján honnan ismerszik meg a különlegesen intelligens ember: – Például arról, hogy gyorsabban beszél, nagyobb a szókincse az átlagnál, jól tájékozódik.

Magyarország legokosabb emberei egyébként összetartanak, nem csak a hivatalos találkozókon érintkeznek.


– Rendkívül értékes a kapcsolati háló, amit a Mensa kínál. Bárki megkereshet egy másik tagot bármilyen ügyes-bajos dologgal, kérdéssel, biztosan kap segítséget és válaszokat. Személyesen is sokat találkoznak a tagok a kötetlen összejöveteleken, programokon, előadásokon, éves táborban.

Keresik a tehetségeket

A Nemzetközi Mensa vezetőit két évre választja meg a tagság, a nemzeti Mensák elnökeivel minden évben közgyűlést tartanak. Mint megtudtuk, itt egyeztetik a munkát, tanácsokat adnak egymásnak és ismerkednek, barátkoznak a világ okosai. Semmi több – de ez teljesen ingyen, fizetés nem jár. 

Bibiána szerint az IQ-bajnok nem feltétlenül géniusz:

– A zseni fogalmával gyakran és sokan szeretnek dobálózni. A Mensa által keresett két százalék is egyfajta „zsenialitás”, amennyiben a szó alatt valamilyen kiemelkedőt, az átlagtól való jelentős eltérést értünk. Több területen lehetnek zsenik: művészetben, zenében, tudományokban. Így a zseni nem feltétlenül IQ-zseni, bár tudományos téren, gondolom, több olyan zseni, Nobel-díjas és így tovább van, aki intelligencia szempontjából is jól áll. A Mensa átlagon felüli intelligenciájú embereket keres, de nem zseniket: száz emberből kettőt – nyilatkozta a Borsnak a legoko­sabbak frissen megválasztott vezetője.

Bibiána egyébként a férjét is a Mensában ismerte meg. Gyakoriak és általában nagyon jók a Mensán belüli házasságok. A felek nem harcolnak egymással, természetes számukra, hogy a társuk is okos. Logikus, hisz a latin mondás szerint hasonló a hasonlónak örül.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek