Hazaérkezett bolíviai fogvatartása után Tóásó Előd, akinek repülőgépe délután 13.40-kor landolt a ferihegyi repülőtéren. A sajtótájékoztatón többször is elsírta magát.
Tóásó Előd hazaérkezése igazán kalandosra sikeredett. Pénteken, feleségét Elenát hátrahagyva a Babtista Szeretetszolgálat segítségével szökött ki Boliviából, Chilébe. Innen Európába utaztak a hétvégén. Hétfőn Frankfurtból, menetrend szerinti járattal érkezett a magyar fővárosba.
Tóásót édesapja várta, akivel sírva ölelkeztek össze. A ferihegyi konferenciateremben tartott sajtótájékoztatóra biztonsági őrök kísérték be, ahol - főleg az elején - többször is elsírta magát. "Végre itthon vagyok!" - mondta, majd hozzátette, meg szerette volna csókolni a magyar földet, de erre még nem volt lehetősége.
Elmondta, felesége tudta nélkül jött haza, ami Elenát sokként érte. Igyekszik túllépni azon, ami az elmúlt években vele történt, bár ez csupa olyan dolog volt, ami megtörthetne egy embert.
A sajtótájékoztató végén némileg vicesen azt is megjegyezte, hogy első dolga lesz egy vécét keresni.
Tóásó márciusban szabadult, miután vádalkut kötött. Azóta próbálta elintézni hivatalos ügyeit, de nem járt sikerrel. Attól is tartani kellett, hogy veszélybe kerül az élete, ezért váratlanul „meglépett”. Kezdetben arról volt szó, hogy rabsága idején megismert feleségét, Elenát, sőt, testvérét, de még a kutyát is Magyarországra hozzák. Tóásó végül a horvát Mario Tadiccsal menekült.
Tóásóékra társaival együtt 2009-ben csapott le egy boliviai kommandóscsapat egy Santa Cruz-i hotelben. A boliviai-magyar Rózsa-Flores Eduardot és az erdélyi Magyarosi Árpádot lelötték, Tóásó Tadiccsal és másokkal fogságba került. A vád az volt ellenük, hogy meg akarták gyilkolni Evo Morales elnököt.
Tóásó hat évig raboskodott a világ legkeményebb börtönében, La Paz-ban. Itt mindennaposak a bandaháborúk, a rácsok mögött még droggyár is műkődik, mindenki szabadon tarthat magánál fegyvert.
Ideiglenes magánútlevéllel hagyhatta el Bolíviát
A Külgazdasági és Külügyminisztérium ideiglenes magánútlevelet biztosított Tóásó Elődnek a hazatéréshez - mondta Szijjártó Péter miniszter hétfőn Budapesten.
A külgazdasági és külügyminiszter a sajtótájékoztatón kiemelte: a magyar diplomácia a magyar állampolgároknak mindig, minden bajba jutás esetén járó konzuli segítséget nyújtotta Tóásó Elődnek.
Miután a férfi a büntetését a bolíviai hatóságok szerint letöltötte és szabadlábra került, a helyi hatóságok az útlevelét nem adták vissza. Ezért a Buenos Airesben lévő magyar nagykövetség - amely Bolíviába is akkreditálva van - ideiglenes magánútlevelet adott ki neki, amely alkalmas a hazatérésre - közölte Szijjártó Péter.