Ünnepi megemlékezés mellett az USA-t és Brüsszelt is ütötték a Fidesz vezető politikusai. Tegnap ismét megszólalt a budapesti amerikai ügyvivő.
Brüsszel engem valóban Moszkvára emlékeztet (…) Ha ez az unió jövője, akkor érdemes lenne elgondolkodni azon, hogyan kellene ebből szép lassan, óvatosan, de kihátrálni – ezt mondta az Echo tévének Kövér László, az Országgyűlés elnöke.
A kemény szavak nem példa nélküliek a kormánypolitikusok részéről: Gulyás Gergely és Lázár János is bírálta Washingtont. Gulyás – az Országgyűlés alelnöke – szerint akik annak idején hallgatólagosan jóváhagyták a magyar forradalom elleni szovjet támadást, azok ma az ország önrendelkezéshez való jogát sem tartják tiszteletben.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint bár 1989-ben mi ütöttük ki az első téglát a berlini falból, a Nyugat ezt végül azzal viszonozta, hogy kis híján gyarmattá tette hazánkat.
Közben az atv.hu azt írta: André Goodfriend amerikai ügyvivő a kitiltottakról azt mondta: „hat nevet közöltünk a Külügyminisztériummal”. Késôbb ezt javították, hogy csak „hat főről” beszélt Goodfriend. Az Index szerint neveket nem mondtak az amerikaiak a kormánynak.
Ceglédi Zoltán: még nincs vége
A beszédeknek egyértelműen közük van a kitiltási botrányhoz, de elsősorban nem az Egyesült Államoknak, hanem a saját híveiknek üzenik: a kormány bárkivel szemben kész „szabadságharcot” vívni. Viszont láthatóan torzult a valóságkép a Fidesznél, hiszen nem mérik föl, hogy Amerika nem az Európai Unió.
Az EU-t nyugodtan lehet szidni, miközben jelentős forrásokat hívunk le tőlük. Washington viszont nem fog kesztyűs kézzel bánni Orbán Viktorral, ha nagyon emberkedik. Ez az ügy még messze nem ért véget – mondta a Republikon Intézet elemzője.