Kétszer megépíthetné a négyes metrót a Kínai Népköztársaság, abból a pénzből, amit kidobott ételre költ évente. Abban az országban, ahol folyamatosan éhezik és mélyszegénységben él több millió ember.
8250 milliárd forint értékben dobnak ki ételt minden évben Kínában, tette közé jelentését Vu Zidan földművelésügyi miniszter. Azt nem lehet tudni, hogy Vu milyen ételekre gondolt, mert nem mindegy, hogy ehetőre vagy félig megrágott csontra – írta meg a Shaghaiist.
A hatalmas összeghez még hozzájön 35 milliárd tonna búza, ami megromlik a raktárakban, szálítás vagy feldolgozás közben. Ez azért is meglepő, mert a kínai élelmiszeripart tartják a világ egyik leghatékonyabb rendszerének. Indiából még szakértők is érkeztek, hogy tanuljanak tőlük.
Néhány hozzáértő a pocsékolás okaként egy régi kínai szokást nevezett meg. A hagyomány szerint a vendég mindig hagy maradékot a tányérján, ezzel mutatja ki tiszteletét a vendéglátó felé.
Kínában él a legtöbb ember a világon, ezért nem engedhetik meg maguknak, hogy ennyi élelmet elfecséreljenek. Egyre nagyobb aggodalommal figyelik a folyamatot az illetékesek. Ugyanis a városiasodás következtében csökken a termőföldek mérete, félnek, hogy nem fogják tudni táplálni a lakosságot.
Becslések szerint a kidobott étel 200 millió ember éves szükségletét tudná kielégíteni.