Aktuális

Pánikot okozott a Facebook húszperces szünete

Hunyadi Áron

Létrehozva: 2014.09.06.

Világszerte pánikot tört ki, mikor a minap leállt a Facebook. A mindössze húszperces szünet miatt sokan kikészültek lelkileg, Amerikában záporoztak a bejelentések a rendőrségen. Fókuszban

Emberek! Ez mi volt? Úgy megijedtem, hogy magamon kívül vagyok. Nem tudok magamhoz térni, próbálok visszatérni az élők sorába! Csak egy hozzászólás abból a hazai Facebook-csoportból, amit azok után hoztak létre, hogy a nyáron először leállt a világ legnagyobb közösségi oldala. Azóta a szerdai már a harmadik szünet volt, és a kommenteket elnézve bizony sokak kikészültek. 

– Olaszországban már orvosok gyógyítják a Facebook-függést, sok hazai eset is akad, bár a legtöbb ilyen beteg nem ismeri el függőségét – mondja Gombos Zsolt Facebook-szakértő, az Online Marketing Akadémia alapító trénere.

Olyan, mint a drog

– Az internetfüggőség ma már orvosilag diagnosztizált betegség. A Facebook ugyanolyan szenvedélybetegséget okozhat, mint a drog, az alkohol, a dohányzás, vagy a szerencsejáték – veszi át a szót Szlobodnyik Csaba pszichológus, aki szerint a betegség kialakulását az okozhatja, hogy a virtuális létben az embert kevesebb szorongás éri a társas kapcsolatok terén, mint a való életben. – Betegségről amúgy akkor beszélünk, ha a folyamatos Facebookozással magának vagy a környezetének gondot, esetleg kárt okoz valaki.

De mit éreznének a Facebook-mániások, ha egyszer nem csak percekre, órákra, de akár napokra, vagy végleg leállna kedvenc weboldaluk? – Feszültség, izgatottság, szorongás, kielégületlenség, figyelmetlenség, alvás­zavar. Elvonási tüneteik lennének – válaszol Szlobodnyik.

Fizetne is érte a tini

A függők akár fizetni is hajlandóak lennének kedvenc oldalukért. A tizenhat éves Ricsi is. – Nekem havi 2500 forintot megérne, hogy tovább használhassam – árulta el a Borsnak a tini, aki naponta több órát tölt a Facebookon. – Szeretek Face­bookozni, itt már sok ismerősöm és haverom van. Ha átmennék más közösségi oldalra, akkor elölről kellene kezdeni az egészet. Azt már nem! 

Sokan egyből a 911-et tárcsázták

Los Angelesben hatalmas hisztériát okozott a Facebook leállása: a rendőrséget elárasztották a pánikba esett emberek hívásai. Végül a hatóságnak a Twitteren kellett közzétennie egy üzenetet: ne hívják a 911-et, mert a közösségi oldal hibája nem minősül bűncselekménynek, és a rendőrség nem tudja megmondani, mikor fog újraindulni az oldal.

Meghalok, mikor kikapcsolom a számítógépet

Olvasónkat arról kérdeztük a Bors Facebook-oldalán: mit tennének, ha megszűnne a Facebook? Kovács Zsuzsa szerint a sok Facebook-függő fizetne, hogy mutogassa magát, vagy öngyilkos lenne, mert nem lenne, aki like-olja! Máté Ildikó: „A FB beleégett az emberiség retinájaba. Ne mondjátok, hogy nem hiányozna” – írta.

Náluk is jobban kétségbeesnének a Facebook-függő csoport tagjai. „Én esténként mindig meghalok egy kicsit, mikor kikapcsolom a gépet” – írja egyikük. Az oldalt üzemeltető mindenkit megnyugtat: „Itt nyugodtan beszélhetsz róla. Nem nevetünk ki, ha remeg az ujjad alatt a kurzor, és kényszeresen nyomkodod az F5-öt…”

1,2 milliárd felhasználója van világszerte

Az idén tízéves Facebooknak jelenleg 1,2 milliárd felhasználója van, ebből közel ötmillió magyar. A szakemberek szerint akár több tízezer függő is lehet hazánban. A közösségi oldal mára gigantikus üzletté vált, és temérdek pénzt hozott a kitalálójának, Mark Zuckerbergnek. A szerdai leállás számítások szerint percenként ötmillió forintos kiesést okozott a cégnek – ennyit termel ugyanis a Facebook, ennyit fizetnek be a rajta hirdető cégek. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek