A hírek szerint jövőre a nemzeti dohányboltok után megnyitnak a nemzeti italboltok is. Habár a kormány egyelőre cáfolja az értesülést, a Bors már most jelzi: többen járnának rosszul a döntéssel, mint jól…
A dohány után jövőre az alkoholkereskedelem is állami felügyelet alá kerülhet. A kormány közeli Napi Gazdaság úgy tudja, hogy a megvalósításról már elkezdődtek az egyeztetések a piac szereplőivel. Az új nemzeti italboltokba amúgy csak az égetett szesz (magyarán tömény) kerülne át, bor és sör továbbra is kapható lenne a közértekben. A Bors megkereste Vámos Györgyöt, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkárát, aki nem tudott erről.
A főtitkárnak még senki sem szólt
– Semmilyen hivatalos információval nem rendelkezem ebben az ügyben, és egyeztetések sem történtek – így Vámos, akinek felvetettük volna, hogy ha mégis így lesz (a politikusoknál nincs fekete és fehér…), az miként hathat a kisboltokra (bezáráshullám), no meg a tömény alkoholos italok árára, ám nem jártunk sikerrel, hiszen ennél többet nem mondott. Nagy kérdés, hogy ha valóban lesznek nemzeti italboltok, mennyivel nő majd a pancsolt szeszek forgalma, illetve a feketekereskedelem, hiszen ne feledjük, a nemzeti cigi bevezetése után elárasztották a magyar piacot a csempészett, főleg ukrán cigarettával.
Egy biztos, a boltosok egyáltalán nem örülnek a kiszivárgott hírnek: nem elég, hogy cigit már nem árulhatnak, most a tömény is lekerülhet a polcokról, ami komoly veszteséget jelent számunkra.
Zibriczky Krisztián egy vegyesboltot üzemeltet Budapesten, a II. kerületben. – Újra nagy káosz lenne, ha ezt bevezetnék. A cigaretta miatt 80 százalékos forgalomcsökkenést szenvedtünk el, ha töményet sem árulhatnánk, az újabb csapás lenne. A rövidital a kisboltokban nap nap után slágercikk, ezt mindenki tudja.
Félnek a boltosok nyíltan beszélni
Krisztiánon kívül más boltosokat is megkérdeztünk, beszéltek is, de mindannyian azt kérték, ne hozzuk le a nevüket, hát még a fényképüket, ugyanis félnek, ha az újságban szerepelnek, megüthetik a bokájukat (Magyarország, 2014…). De nézzük, mit mondanak név nélkül!
Kenyérből és tejből nem lehet megélni
– A nagy érvágás a cigi volt. Az elvitte a forgalom jelentős százalékát. A környékemen sok bolt lehúzta a rolót a döntés után. Az égetett szesz nálam a forgalom tíz, sokszor húsz százaléka, ha azt is elveszik, nem tudom, mit lesz velem és a családommal.
Egy másik fővárosi kereskedő szintén elkeseredett, mikor meghallotta, mi készül:
– Ha ezt megcsinálnák, biztosan be kellene zárnom. A cigaretta a napi forgalmam 60 százaléka volt. Ez most újabb 30 százalékos bevételcsökkenést okozna. Ha csak naponta egy üveg whiskyt visznek el, az darabonként 1500 forint haszon. Marad a tej meg a kenyér és a csokiszelet. Higgye el, abból már nem lehet megélni...
A kormány egyelőre cáfolja a nemzeti italboltok hírét, ám ne csodálkozzunk, ha aztán mégis bevezetik. A Bors felidéz két korábbi „cáfolom, mégis megcsinálom” esetet.
Egy bal
Lendvai Ildikó, az MSZP akkori frakcióvezetője a következőket mondta egy interjúban 2008-ban: „Lassan mondom, hogy az ország minden választó polgára megértse, megértse Orbán Viktor is: nem lesz fogyasztói gázáremelés.” Hát lett…
Egy jobb
„Szóba sem került, semmilyen formában!” Ezt Rogán Antal mondta még az év elején, amikor újságírók arról kérdezték a Fidesz frakcióvezetőjét, hogy megépül-e a német megszállási emlékmű a fővárosi Szabadság téren. Megépült…