Bedőlnek a vevők a sokat ígérő ábráknak és a részigazságot tartalmazó vagy magyarul érthetetlen feliratoknak. A Bors rávilágít néhány félreérthető vagy már a szabályokat is áthágó trükközésre.
Gyümölcslé
Hatalmas eper díszeleg a palack címkéjén, s ha ez nem lenne elég egyértelmű, felirat is megerősíti: eperdzsúszt rejt az üveg. Ráadásul száz százalék gyümölcstartalomról van szó. Az összetevők feltüntetésénél aztán, amelyeknek a sorrendje nem felel meg a csökkenő nagyságrend szerinti előírásnak, kiderül: az eper 35 százaléknyi, a többi alma. Gyümölcs – gyümölcs, gondolhatják.
Hal
Az újdonság erejével robbant, majd különféle leleplező ismeretterjesztő anyagok révén sok háztartásban mára tiltólistára került pangasius kapcsán kétféle csapásirányba indultak el a gyártók. Az egyik: a nevet a csomagolás hátuljára száműzték, míg a gusztusos nyitókép fölé a gyorsfagyasztott halfilé feliratot biggyesztették. A másik: a pangasiust egzotikus, távol-keleti halász kincsét sugalló grafikával kínálják.
Olívaolaj
Lehet, hogy jól hangzik, esetleg márkanévnek hat vagy fel sem tűnik az olívaolaj flakonján a Sansa di olio vagy a Pomace, esetleg Lampante felirat. Holott mindezek a hozzáértők számára jól jelzik: nem teljes értékű olívaolajról van szó, csupán a kisajtolás utáni gyümölcsmaradékból vegyi úton kinyert olajról, amely mindössze egy százaléknyi extra szűz olívaolajat tartalmaz. Az ára viszont nem az extra szűz századrésze.
Gyümölcsjoghurt
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) idei nyári epresjoghurt-vizsgálatán a szakemberek találtak olyan készítményt, ami az előírt négy százaléknál kevesebb gyümölcsöt tartalmazott. Holott az ilyen portékát csak gyümölcsízűként lehetne forgalomba hozni.