Egymillió forintért árulják a legdrágább képregényt az interneten, s akadnak több százezres tételek is. Idehaza a régi NDK-s Mozaik-, Asterix- és Lucky Luke-példányokra vadásznak a gyűjtők.
Magyarországon a hatvanas évek elejétől kezdtek elterjedni a képregények. Például a Népszava, a Lobogó, a Képes Újság, és még számos sajtóorgánum közölt képregényeket. A képregénydömping a hetvenes évek elején érte el a csúcsát. Dargay Attila, Szitás György, Szenes
Róbert rajzaival. Ez a harminc év volt a magyar képregény aranykora.
Ma Magyarországon még mindig gyűjtik a képregényeket, igaz, egy szűk körben. Leginkább háromféle gyűjtő van: akik a régi NDK-s képregényt, a Mozaikot gyűjtik, akik a magyar klasszikusokat, illetve akik az amerikai képregényeket. – Az egyik legértékesebb képregény – amiért több tízezret is szoktak áldozni – a Mozaik. Először 1955-ben adták ki az egykori NDK-ban, itthon 1971-től jelent meg.
A másik, amire vadásznak a gyűjtők az újvidéki Asterix és a Talpraesett Tom, vagy mai nevén Lucky Luke. Ez a sorozat 1987-ig tartott. Egy képregény értékét mindig növeli, ha kevés példány készült belőle – magyarázza Bayer Antal, a Magyar Képregény Szövetség ügyvivője.
A gyűjtők tisztában vannak az árakkal, egy-egy képregény értékével. Jelenleg például egymillió forint a kikiáltási ára a legdrágább képregény-kollekciónak: három darab Mozaik újság kerül ennyibe.
Más a helyzet Amerikában. Ott dollármilliókat képesek kifizetni egy füzetecskéért, sőt akár egy ritka címlapért is. Sokan befektetésnek szánják a képregényt, hiszen néhány év alatt garantáltan növekszik az értéke.
Minden idők legdrágább képregényes munkája nem egy teljes füzet, hanem egy címlap. Az 1932-ben készült Tintin Amerikában című történet még kézzel rajzolt fedőlapjából összesen öt maradt fent, ebből jelenleg kettő van magánkézben. A fenyegető indiánok gyűrűjében békésen főzőcskéző francia képregényhőst ábrázoló képért 1,6 millió dollárt (361,5 millió forintot) fizettek ki.
A legdrágább képregényfüzet: a Flash (magyarul Villámként ismert) első száma a világ egyik legértékesebb képregénye. 2006-ban a Flash Comics#1 egy majdnem érintetlen példánya több mint 273 ezer dollárért (61,7 millió forint) kelt el egy aukción. Ugyanez a példány magánkézből 450 ezer dollárért (101,7 millió forint) kelt el 2010-ben.
Magyarországon a százezres tétel a legnagyobb
„Nagyon ritka különlegesség! Minden Mozaik gyűjtő álma!” – ezzel a felhívással hirdette meg tulajdonosa a Mozaik képregény három 1973-as mutatványszámát.
Megtalálható egy 1989-es teljes Csodálatos Pókember sorozat is – mintegy 110 ezer forintért. Magyarországon 1989-ben debütált a Csodálatos Pókember és tíz évig töretlenül uralta a magyar képregénypiacot! Az aukció tárgya az ezen idő alatt megjelent teljes Pókember-sorozat, a sor teljes, megkímélt szép állapotban van.
A Léonard képregény első huszonöte kötete francia nyelven, a De Groot és Turk szerzőpárostól eladó. Az árusítója közli, hogy nem reggelizett rajta, nem préselt benne pörköltet és vécépapír is mindig volt otthon… Kikiáltási ára 55 ezer forint.
Valamivel olcsóbban, 450 ezer forintért adja egy gyűjtő szintén a Mozaik egy nyomdai hibás, 1971-es számát. A hirdetésből kiderül: néhány oldalon hiányzik a szöveges felirat és van rajta egy szakadás, de ennek ellenére igazi különlegesség