Egy pozsonyi ház padlásán feküdt az a kép, amiért a kormány hajlandó 4,5 milliárd forintnyi eurót fizetni. Courbet festménye egykoron a Hatvany-gyűjtemény ékköve volt.
Hatvany Ferenc gyűjteményét 1944-ben hordták szét, először a német, később az orosz csapatok. Gustave Courbet (1819–1877) Fehér harisnyás aktját egy pesti bank trezorjába helyezte, képekkel és szobrokkal teli három faláda egyikében. Hatvany két munkatársa nevén adta be műkincseit, amik aztán el is tűntek.
Villájából és a trezorból is. Courbet műve legközelebb 1945-ben, Berlin közelében bukkant fel. Szovjet katonák kezére került, akik felrakták a Nyugat-Európából összelopott kincseket a Nyizsnyij Novgorodba szállító szerelvényre. A kép azonban soha nem érkezett meg a Szovjetunióba.
Hatvany örökösei 1962-ben beperelték a német államot, és végül 17,5 millió márkát kaptak. Néhány műtárgy időközben feltűnt aukciókon, ám a legértékesebbek egyike, a harisnyás nő sokáig nem került elő. 2007-ben bukkant fel újra, megvételre ajánlotta egy szlovák magángyűjtő a Sotheby’snek. Kiderült: 1945-ben egy orosz katona pokrócba csavarva adta át egy pozsonyi orvosnak, hálából, mert az kigyógyította tripperéből.
2008-ban már a Londonban élő Hatvany-örökösök adták kölcsön egy párizsi kiállításra, és úgy tűnik, ez az a kép, amit a magyar állam megvásárolna tőlük. (A bizonytalanságot az okozza, hogy a kormány tervei között szerepel Schiffer Miksa építész 1944-ben széthordott kollekciójának összegyűjtése is.)
– Az ügylet az év közepén zárul le, addig hallgat a kormány arról, mit is akar venni – derült ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma lapunknak küldött válaszából. A vételár azonban már megjelent egy minisztériumi beszámolóban. Ebből következtetett a Borsnak a hazai műkincsszakma egyik ismert szereplője arra, hogy a Courbet-alkotás lesz a vétel tárgya. 15 millió euróról, vagyis 4,5 milliárd forintról van szó, ez pedig megegyezik a kép értékével. A festményt egy műkincskereskedő tavaly év végén már a kormány figyelmébe ajánlotta.
Hatvany kedvence ez a női akt volt, melyről másolatot is készített. Utoljára 1940-ben szerepelt budapesti kiállításon. A kép a Szépművészeti Múzeumba kerülhet. Arról, hogy mit vesz a kormány, egy művészettörténészekből álló bizottság dönt. Összesen 30 milliárd forintnyi euró áll rendelkezésükre 2018-ig.
Francia kincseket találtak a magyar zsaruk
Száztíz térképmetszetet találtak a magyar rendőrök egy igazoltatás során. A 2012-ben indult nyomozás kiderítette, egy magyar bűnbanda tagjai lopták el a 70 millió forint értékű metszeteket. A lefoglalt műtárgyakat Pintér Sándor belügyminiszter ünnepélyes keretek között átadta Franciaország magyarországi nagykövetének, Roland Galharague-nak.