Egyre gyakoribb, hogy időseket vernek át, kisgyermekes anyukáktól lopnak az ilyenkor különösen aktív trükkös és zsebtolvajok. A szakember szerint oda kell figyelni, hogy ne váljunk sértetté.
– Nagyi, bajban vagyok. Segítség kellene, mennyi pénzed van otthon? Odaküldöm egy barátomat érte – ilyen szöveggel is próbálkoznak telefonon az időseknél a trükkös bűnözők, akik gyakran elérik a céljukat.
– Nem győzzük óvatosságra inteni a lakosságot, hogy legyenek bizalmatlanabbak azokkal, akik a lakásukba akarnak bemenni vagy pénzt kérnek tőlük. Legyenek akár látszólag közműcég vagy más szolgáltató munkatársai – magyarázza Varga Balázs alezredes, az ORFK bűnmegelőzési osztályának munkatársa. – Egy időben divat volt, hogy silány termékek kedvező árú eladásának fedőszövegével jutottak be a lakásba, a fizetéskor kifigyelték a pénz rejtekhelyét, majd a háziakat trükkel eltávolítva a szobából, elvitték a zsákmányt.
Ma már árulniuk sem kell, egyszerűbb, hogy közüzemi vagy szolgáltató cég munkatársának adják ki magukat, így jutnak be. Ezért fontos tudni: egyetlen szolgáltató sem küldi alkalmazottait készpénzbeszedésre! Nemcsak az idősek, de a kisgyermekes anyák is egyre inkább célponttá válnak, sokukat bevásárláskor támadják meg.
– A bűnözők kihasználják a sötét napszakokat és az olyan helyeket – bevásárlóhelyek környéke vagy azok parkolói –, amelyek nekik kedveznek. A tömegben borotvapengével elmetszik a táskák vállszíját. Ha nincsenek tanúk és lehet futni, akkor csak kikapják a kezükből – folytatja a szakember.
Új trükk az is, hogy az együttérzésre építenek: valaki rosszullétet színlel, s amíg a járókelők segíteni próbálnak rajta, a bűntárs(ak) begyűjtik a „beteg” mellé guggoló jóindulatú segítők értékeit.
Erre figyeljen, ha nem akar áldozat lenni!
1. Bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön sose legyen táska (hátizsák) a hátunkon, mert észrevétlenül kinyithatják, felvághatják.
2. Kulcsot, igazolványt, pénztárcát semmiképpen se a kabát külső zsebében hordjunk!
3. Ha valakit beengedünk a lakásba, ne hagyjuk magára, és ha azt mondja, hogy valamelyik szolgáltatótól jött, alaposan nézzük meg az igazolványát!
4. Koccanásos balesetnél ha kiszáll az autóból, zárja be az ajtókat, mert a trükkös rablók egyik módszere, hogy amíg a másik féllel egyezkedik, kipakolják a kocsiból az értékeket.
5. Ha a trükkös csalóknak sikerül elvenni értékeinket, de észrevesszük, akkor se szálljunk szembe vele erőszakosan, mert veszélybe kerülhetünk! Inkább hívjunk segítséget!