A filmekben a hős mindig azonnal tudja a jó választ egy kellemetlenkedő vagy zavarba ejtő megjegyzésre. A valóságban azonban sok embernek csak percekkel, órákkal később ugrik be, mi lett volna a megfelelő riposzt. Van néhány stratégia, ami segít ebben.
Csak kevesen ismerik a titkát annak, hogyan kell mindig a megfelelő választ adni egy váratlan beszólásra. A többiek sokáig bosszankodnak, hogy nem jöttek a nyelvükre azonnal a megfelelő szavak, majd amikor végre felbukkannak, a kellemetlenkedő vagy viccelődő már régen messze jár.
A meglepetésszerűen kapott mondatokra nem lehet felkészülni, de a helyzetre igen. 5+1 tippet mutatunk be, ami segíthet a nehéz helyzetben.
1. Készüljön a rosszra!
Ha valaki tudja, hogy nemsokára nehéz helyzetbe kerül, például egy munkahelyi megbeszélésen kell felszólalnia vagy rokonlátogatásra készül ahol ismét felteszik a mikor nősülsz már meg? kérdést, akkor készüljön előre a lehetséges válaszokkal. Még ha az adott pillanatban nem is jutnak eszébe ezek a válaszok, már attól a tudattól, hogy biztos lesz a válaszban, jobban fogja érezni magát.
Amennyiben nem lehet felkészülni a pontos válaszra, mert egyszerűen kritizálja valaki, akkor csak kérdezzen vissza, hogy te hogyan csinálnád? vagy van jobb ötleted?
2. Mosolyogjon a dühöngőre!
Vannak olyan helyzetek, amikor nekünk támadnak a hibáink, hiányosságaink miatt. Például ha elkésünk a munkahelyről, egyből felemlegetik, hogy mi soha nem vagyunk pontosak. Ilyenkor nyugodtan és mosolyogva vállaljuk fel ezeket, és válaszoljunk, hogy igen, jól tudod, én pont ilyen vagyok.
3. Ne nyelje le a megbántást!
A családban, a munkahelyen vagy éppen a barátok közt is kapunk kritikát. Amikor ezek a szavak bántóak, akkor azt sokan mély hallgatással fogadják, mert nem tudnak reagálni rá vagy mert igazságtalannak érzik. Ilyenkor bátran nézzen a szemükbe, és mondja el, hogy lehet, hogy te így érzed, én viszont ezt teljesen másként látom. Az első pár alkalommal biztosan nehéz lesz, de már az a néhány eset, amikor kiállunk magunkért, megerősíti önbizalmunkat.
4. Gyávák kritikája
A nem egyenes emberek burkoltan kritizálnak, félnek állást foglalni valamiben, így nem mondják meg a szemünkbe, mi bajuk van, csak célozgatnak. Például ha egy ismerős vendégségbe érkezik, de nekünk nem volt lehetőségünk rá, hogy még a süteményt is magunk süssük, akkor megjegyezheti, hogy milyen kár, hogy nem kóstolhatja meg, milyen tortát tudunk sütni.
Ilyenkor nyugodtan mondjuk el a véleményünket és kérdezzünk rá, pontosan mi nem tetszik neki: sajnálom, hogy neked nem jó a vásárolt sütemény, de nem volt időm ezt is elkészíteni. Elvártad volna azt is? Ilyen helyzetben a másiknak meg kell magyaráznia, miért kötött belénk.
5. Megállíthatatlan szóözön
Vannak helyzetek, mikor azért nem tudjuk elmondani, amit szeretnénk, mert beszélgetőpartnerünket nem tudjuk leállítani, csak úgy dől belőle a szó. Lennének komoly érveink, de ő dühös, sértéseket dobál ránk. Ilyenkor figyelni kell arra, hogy minél tovább beszél, annál nehezebb lesz megállítani. Ezért vegyen egy mély lélegzetet – úgy tartják, hogy ez az erőgyűjtés mellett meg is nyugtat –, és határozott hangon szóljon közbe: állj meg egy pillanatra, és hallgass végig!
+1
Legyen néhány olyan mondata, amit bármilyen kellemetlen helyzetben be tud vetni. Például ha a valaki a magánéletében vájkál, akkor mondja azt, hogy tegyünk úgy, mintha ezt a kérdést fel sem tetted volna. Attól sem kell tartania, hogy ezt túl sokszor mondja el, mert ez a mondat így szinte a védjegyévé válik.