Aktuális

Aukciós oldalon ne vegyenek műkincset

Huszti Zoltán

Létrehozva: 2013.03.19.

Egy perc alatt tucatnyi nagyon jó minőségű, az eredetihez rendkívül hasonló hamis festményt mutatott meg a Borsnak Csörgő Csaba az egyik népszerű hazai internetes aukciós oldalon.

Ma már a műkincsek nemcsak a különféle galériák árverésein, hanem piacokon és internetes felületeken is gazdát cserélnek. Utóbbiaknál azonban nem árt óvatosnak lenni, mert rengeteg a hamisítvány.

– Aukciós oldalakon senkinek nem ajánlom, hogy műkincset vegyen – mondja a Borsnak a harmincéves régiségkereskedői gyakorlattal és becsüs szakvizsgával is rendelkező Csörgő Csaba. Mostanában nagyon sokan tesznek fel hamis Kádár Béla-, Scheiber Hugó-, sőt Fényes Adolf-képeket, az eredeti festmények árának töredékéért. Ha pedig közepes festők műveivel találkozunk, melyek rendszerint valódiak, a meghirdetett ár jóval magasabb, mint a reális. Ilyen festő például Jancsek Antal.

Csörgő Csaba elmondása szerint az is gyakori, hogy egy-egy nem túl elismert festő képeit átkeresztelik, vagyis az aláírás más rajta. Ilyen volt például, amikor Vidovszky Béla képét Fényes Adolfra írták át. Mivel  mindketten a szolnoki művésztelepen dolgoztak, egy nem hozzáértőt könnyű becsapni. Az elismert szakembert sokszor hívják nagy festők képeihez is, ám ezekről tízből nyolc esetben kiderül, hogy hamisítvány. 

Kádár Béla: Női aktok virággal című műveként virít az interneten ez a kép. – Nem tudom, hogy a művésznek van-e ilyen című alkotása, de az biztos, hogy ezeket az élettelen, hideg a tónusokat Kádár soha nem alkalmazta. Ennek a képnek a hátulja is problémás, nagyon látszik, hogy vadonatúj. Kikiáltási ára 85 ezer forint. Biztos, hogy hamis – mondja Csörgő Csaba.

Scheiber Hugó: Táncosnő gitárral című alkotásként hirdetett festmény szintén nem valódi. – Sokkal merevebb a rajz, mint ahogyan a lendületes  Scheiber dolgozott. Minden bizonnyal egy eredeti kompozíció alapján készült, ám ha eredeti lenne 1,5-2 millió, és nem 105 ezer forint lenne. Sajnos sok kortárs műkedvelő és festő állt rá ilyen hamis képek festésére – állítja a régiségkereskedő.


Ez a festmény biztosan hamis Csörgő Csaba szerint, bár a festő Fényes Adolf nagyon hasonlóan írta alá a képeit. Egy ilyen kép a festőtől azonban nem 17 ezer, hanem legalább egymillió forint. A bélyegző pedig, ami a kép hátulján látható, nem is létezik. Az pedig szintén sokat mond, hogy az illető arra hivatkozik, hogy rendkívül megszorult, és ezért adja ilyen olcsón a festményt. Garanciát azonban nem vállal rá.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek