Az év végéig úszni fog egy belga építész álma. Vincent Callebaut olyan hajót épített, amely egyúttal épület is, alternatív energiát termel és az európai folyók megtisztítása a feladata.
belga ötlet Türelem rózsát terem. Három évet várt fantasztikus ötlete életre keltéséig a híres belga építész. Gigantikus épülethajót tervezett, ami nem csupán száz százalékig környezetkímélő, hanem a felszíni folyóvizek szinte tökéle-tes megtisztítására is alkalmas.
– A Physalia (hólyagos medúza ) fantázianévre hallgató uszály félig hajó, félig épület, és teljesen zöld – mondta az építész. A folyamokon úszó szenny – hulladék- és olajfoltok, tetemek – eltüntetését speciális szerkezetek és felszívófelületek biztosítják. Ezzel a különleges technológiájú hajó ihatóvá varázsolja a vizet, miközben a kertje több energiát termel, mint amennyi a fenntartásához szükséges: a nap- és vízturbinák által létrehozott energia tartja életben.
Ami pedig a belsejét illeti, a kert csodás helyszín lesz környezetvédő tanórák és konferenciák tartásához, de a turisták is igazi élményben részesülhetnek a fedélzetén. A Physalia négy fő részre oszlik, ezeket a négy fő elemről nevezték el.
A vízkert rögtön a bejáratnál található, a levegő rész egy nyitott balkon, amit úgy terveztek, hogy a fényviszonyok miatt tökéletes legyen kiállítások megrendezésére, a földről elkeresztelt kertrészben a vízminőségi kutatásokat végző, korszerű laboratórium kap helyet, míg a tűz egy üreg lesz a hajó aljában, különleges tárlatok megtekintésére.
Vincent Callebaut egyébként évről évre elkápráztatja a szakmai zsűriket csodás terveivel, amelyek amellett, hogy igazi látványosságok, a környezetre is jótékony hatással vannak. Az európai folyók esetében ez különösen fontos, hisz napjainkban szinte nincs kiváló állapotú folyó vagy tó. Észtország, Szlovákia és Románia vezeti a vízminőségi toplistát. Magyarország felszíni vizeinek mindössze 11 százaléka van jó állapotban az Európai Unió vízgazdálkodását értékelő jelentés szerint.