Aktuális

Életképes magzatnak joga van az ellátáshoz

Létrehozva: 2013.02.05.

Óriási felháborodást váltott ki cikkünk, amelyik egy halottnak hitt koraszülöttről és családja elkeseredett harcáról szólt. A babát megillette volna az orvosi gondoskodás, ám őt – amíg meg nem mozdult – egy vesetálba tették.

Lezárták a nyomozást és orvosi mulasztást nem állapítottak meg a kisfiú ügyében, aki 23 hetesen jött világra, és tíz percig ellátatlanul feküdt egy vesetálban – írta meg a Bors. A gyermek agyvérzést kapott, szülei feljelentést tettek, az orvos szakértők szerint azonban nem volt hiba, hogy a kórházban abortuszként kezelték születését, s a szakmai protokoll alapján orvosi jelenlétet sem követelt a beavatkozás. Dr. Ábrahám László, a család jogi képviselője szerint az orvosszakma elvtelenül védte meg a mundér becsületét.

Olvasóink felháborodott üzenetekben biztatják a harc folytatására a szülőket. Kovács László epésen azt írta: „Hát sajnos ez van, a doktor nem kapta meg a kenőpénzt, így oda se megy. De, ha gond van, akkor meg mossa magát, hogy ő becsületesen járt el. Hol van egy független bizottság, amelyik az ilyen eseteket elbírálja, és nem az intézetek érdekeit nézi?” Egy másik levélíró, Klementisz Mária szerint „Még egy abortuszt sem lehet orvos nélkül levezetni, szégyen az igazságügyi orvos szakértői vélemény. Ezt nem szabadna annyiban hagyni”.

A Bors kíváncsi a Magyar Orvosi Kamara álláspontjára is, ám az elnökségi titkárságon azt a választ kaptuk, hogy a kamara nem foglal állást szakmai kérdésekben. Úgy tűnik, hogy a téma kényelmetlen, mert az Országos Bábaszövetség elnöke is elhárította érdeklődésünket.

Dr. Papp Zoltán szülész-nőgyógyász professzor, a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium korábbi elnöke egyértelműen fogalmaz: egy 23. hétben járó magzatot megilleti a gondoskodás.

– A hazai és a nemzetközi gyakorlat a terhesség 24. hetét jelöli meg határmezsgyeként – mondta a professzor. – Japánban 22 hétre akarják levinni ezt a korhatárt. A szigetországban az ellátás olyan magas szintű, hogy lehetővé teszi a 22 hetes magzatok egy részének megmentését. Mindent összevetve az az álláspontom: ha egy magzat életjelenségeket mutat, és meghaladja az 500 grammos súlyt, semmiképp nem beszélhetünk abortuszról, a babát megilleti az orvosi gondoskodás.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek