Vannak, akiknek az óvatosság annyit jelent, hogy nem mennek át a zebrán pirosban. Mások viszont mindennap fel vannak készülve a legeslegrosszabbra. Ők lehetnek azok, akik megússzák a világvégét is.
A világhálón teljes túlélő kézikönyveket találhattak azok, akik mára várják, hogy mindennek vége legyen. Az egyik honlap két dolgot ajánl elsősorban: egy jó erős bunkert vagy egy elsüllyeszthetetlen, óceánjáró hajót. Utóbbit Magyarországon igencsak nehéz lenne fellelni, maradnak tehát célpontnak a bunkerek.
Az országban több ezer óvóhely létezik, ezek közül Budapesten 3400 található. A metró életvédelmi létesítményei is ide tartoznak, az alagutakban megközelítőleg 220 ezer embert lehet elhelyezni. Veszély esetén az emberek ellátását biztosítják: mosakodási, alvási lehetőséget kapnak, az ivást a metró saját kútjaiból lehet megoldani, az önálló áramforrás és a levegőtisztító berendezés pedig napokig segítséget nyújt. Szükség esetén két és fél perc kell ahhoz, hogy az alagutat atombiztosan lezárják.
Fizet, aki behatol
A mára beígért világvégére azonban nem készülnek az illetékesek. A BKV sajtóosztálya a Borsnak küldött válaszában hűti le a reménykedőket.
– A közlekedési funkcióból való átállás több napot vesz igénybe, mivel biztosítani kell a kezelő személyzetet és azt, hogy a műszaki feltételek rendelkezésre álljanak. A metróalagutakba való lejutás tilos és életveszélyes, mivel feszültség alatti területről van szó. Az állomásokon lévő biztonsági és forgalmi személyzet a bejutást megakadályozza, illetve esetleges illetéktelen behatolás esetén a pályát feszültségmentesíti, amelynek költsége akár több millió forint is lehet; ezt a behatolónak kell megfizetnie.
Nem csak állami óvóhelyek léteznek azonban: bárki vásárolhat magának saját bunkert. Úgy tudni, ezek Magyarországon is egyre népszerűbbek.
– Valóban építettünk már magánember kérésére óvóhelyet, de – értelemszerűen – a megrendelők nem szeretnék nyilvánosság elé tárni, hogy rendelkeznek ilyennel – mondta a Borsnak egy olyan cég tulajdonosa, amely magánóvóhelyek építésével is foglalkozik.
Nincs már hely a silóban
A magánóvóhelyeknek külföldön igen nagy keletje van. Az Egyesült Államokban a hidegháború idején rengeteg föld alatti bunkert építettek, manapság pedig alapvető felszerelés a belső medence és a moziterem egy-egy milliárdos óvóhelyén. Kansasban, a préri alatt például egy egész bérházat épített a föld alá egy vállalkozás. Egy elhagyatott rakétasilóban több tucat luxuslakást rendeztek be, amelyeknek ára kétmillió dollárról (430 millió forint) indul. Sajnos már az összes elkelt. Az épület a beruházók szerint ellenáll a napkitöréseknek, a tornádóknak és a földrengéseknek is. A vevők között sportoló, filmproducer és politikus is található. A silóban hetven ember fér el, öt évre elegendő élelem áll rendelkezésükre.
Ez nem jött be1910. május 18.
Még a 19. században, 1881-ben jósolta meg egy csillagász, hogy néhány évtizeden belül vége lesz az emberiségnek. A felkészült kutató szerint ugyanis nemsokára megközelíti a Földet a Haley üstökös, amelynek ciánt is tartalmazó csóvája beteríti majd a bolygót. Óriási pánik tört ki, miután amerikai lapok is címlapon hozták a próféciát. Neves tudósoknak kellett cáfolniuk a teóriát. 1910-ben valóban megérkezett az égitest, de a világvégéből nem lett semmi.