Aktuális

Irigyek a fiatalok szüleik nemzedékére

Létrehozva: 2012.08.11.

A huszonévesek, sőt még a harmincasok szerint is sokkal könnyebb volt az előző korosztály élete: nem voltak ekkora követelmények, kevésbé kellett aggódniuk a munkájuk miatt, és könnyebben vállaltak gyereket. Tényleg nehezebb a mai fiataloknak?

Bezzeg az én időmben... – hányszor hallják ezt a fiatalok! Most a mondás megfordult: bezzeg a ti időtökben! — mondják a szüleiknek. Sokkal kiszámíthatóbb volt akkor az élet, jobban lehetett boldogulni. Ezt mutatja egy hét európai országban végzett felmérés: a fiatal válaszadók 61 százaléka szerint ma nagyobb a terhelés, mint a felmenők idejében, 62 százalékuk állandó időzavarban van, ami szerinte nem volt jellemző az előző generációra, míg negyven százalékuk a lehetőségek hiányára panaszkodott.

– A szüleimnek könnyebb volt – szögezi le Széperdei Alexandra is. – Ingyen tanulhattak, könnyebben jutottak munkához az iskola után, nagyobb volt az összetartás a baráti körrel, biztonságosabb volt a megélhetés, és nem volt annyi kísértés, mint most a kábítószerekkel.

Benkő László, az Omega együttes billentyűse szerint az ifjú hölgy túl rózsaszínűnek látja a múltat.– Nekünk sem volt semmivel sem könnyebb – jelenti ki. – Azt belátom, hogy a tempó sokkal lassabb volt akkoriban, de semmivel se volt kevesebb a gondunk, sőt inkább a mai fiatalok előtt áll több lehetőség, nagyobb szabadság.Az Omega oszlopos tagja szerint azért gondolhatják örömtelinek szüleik ifjúságát a gyerekek, mert ők inkább a jó dolgokról mesélnek, a kudarcokról, a sikertelenségekről nem beszélnek. 

SP a fiatal nemzedéket képviseli, mégsem ért egyet korosztálya többségével.– A szüleim generációjának korlátozottabbak voltak a lehetőségei, ma viszont bizonytalan minden – értékeli a helyzetet a tinik bálványa. – Ha valaki ambiciózus, eltökélt, megvalósíthatja a vágyait. Sajnos ma 14-15 évesek járnak olyan szórakozóhelyekre, ahová 20-30 éveseknek kellene. Engem még szigorúan fogtak a szüleim, és noha nem voltunk rászorulva, diákként elküldtek dolgozni, hogy megismerjem a pénz értékét.

– Akárki akármit mond is, a szüleink élete könnyebb volt – tromfol Murvai Orsi. – Minden nyugisabb volt, nem volt ilyen rohanás, jobban figyeltek egymásra, nagyobb volt a kapcsolatok értéke. Anyagilag is egyszerűbb volt az élet, kevesebbel is beérték.
A szociológus szerint Orsinak igaza van.

– Tény, hogy sokkal nagyobb szabadság és árubőség van, mint harminc éve, ám a lehetőségek elsősorban a diplomás, nyelveket beszélő emberek számára nyílnak meg – állítja Tóth Olga. – A többség kiszámíthatatlan, beszorított helyzetben él, és egyáltalán nem tud tervezni, így már fiatalon elkeseredik.
Csehák Hajnalka pszichológus osztja a szociológus véleményét.

– Megfelelő szülői háttér nélkül nehéz a tanulás, lehetetlen szert tenni egy otthonra, sőt segítség nélkül állást sem talál egy fiatal – sorolja a pszichológus. – Én friss diplomásként kaptam egy füzetet, amiben fel voltak sorolva a munkahelyek, amelyek közül választhatunk. De a boldogulás nem annyira a körülményeken, mint inkább a személyiségen múlik: akinek van kellő önbizalma, képes a küzdésre, rugalmas és hajlandó tanulni, az sokkal jobban érvényesül. A saját praxisom alapján azonban azt mondhatom: az emberek kevesebb mint húsz százaléka rendelkezik elegendő önbizalommal, és ez valószínűleg régebben sem volt másként. Szóval minden korosztálynak nehéz. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek