Örülhet a pettyes gőte és a vöröshasú unka, a kocsányos tölgy és a fehér nyír: megmenekülnek, legalábbis a Hevesi Füves Pusztákon. A magyar állam és az Európai Unió 151 milliót szavazott meg erre a programra.
Hol van már Petőfi Sándor pusztája! A folyók szabályozása és a mocsarak lecsapolása miatt a hevesi puszta elveszítette természetes jellegét. Az Európai Unió és a magyar állam most 151 millió forintot szavazott meg a vizes élőhelyek helyreállítására a Hevesi Puszták Tájvédelmi Körzet területén.
− A hazánkba érkező vizek keresztülfolynak az országon, így a pusztai tájhoz tartozó régi mocsaras területeinket javarészt elvesztettük, vagy a kiszáradás fenyegeti – mondta el a Borsnak Tóth László, a Bükki Nemzeti Park Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzetének vezetője.
– Ahhoz, hogy az eredeti környezetet rekonstruálni tudjuk, előbb a vízmegtartásról kell gondoskodnunk. 2013 decemberéig Ludas, Pély és Tarnaszentmiklós térségének csapadékmegtartó rendszerét építjük ki, emellett pedig folytatjuk az őshonos kocsányos tölgy és fehér nyír visszatelepítését. A nedves réteken, vizes területeken számtalan különleges növény- és állatfaj őshonos, és sok átvonuló madárral is találkozhatunk. Sok itt élő faj az európai védettséget élvező Natura 2000 jelölő fajok listáján is szerepel.