Halászokat segítenek a delfinek
Három évvel ezelőtt Myanmar kormánya védetté nyilvánította azt a 70 km-es folyószakaszt, ahol együttműködve halásznak az emberek és a delfinek.
Az itt élő szürke Irrawaddy delfinek szabályszerűen beterelik a halászhálókba a zsákmányt – a halászok szerint megháromszorozva a fogást.
Beteg gyerekeket gyógyítanak
Bizonyos lelki betegségek esetében kiváló „pszichológusok” a delfinek, akik ösztönös óvatossággal és kedvességgel ajándékozzák meg az elesetteket.
A pszichés sérüléseken kívül rendkívül kedvező a delfinterápia a Down-kóros gyerekek esetében is – ahogyan erről David Nathanson, a módszer bevezetője több dolgozatában beszámolt már.
Állati elmék
A különböző fajok intelligenciájának összehasonlítására vezették be az enkefalizációs hányados (EQ) kifejezést, amely az agy és a test súlyának arányát fejezi ki. Ebben a versenyben a képzeletbeli dobogó első három fokán a következő fajok osztoznak:
1. ember: 7,44 EQ
2. delfin: 5,31
3. csimpánz: 2,49
A kutya EQ-ja 1,17, az egéré 0,5.
Az intelligencia összehasonlításának másik módja az agy neuronszámának meghatározása. Ha hinni lehet az internetes hírforrásoknak, akkor ebben a versenyben is dobogós a delfin:
> az emberi agy neuronjainak száma 11,5 milliárd
> a csimpánzoké 6,2 milliárd
> a palackorrú delfineké 5,8 milliárd
> a gorilláké pedig 4,3 milliárd.
„Mama, mire jó az orrszivacs?”
Füttyögések és kattogások
Jelbeszéd és ember-delfin szótár
HA-LE