Ők ma a világ legboldogabb emberei

boldogság keresése
PUBLIKÁLÁS: 2022. március 28. 08:03
Idén tizedik éve ünnepeljük a boldogság világnapját. A világ boldogságindexét elemző World Happiness Report most fényt tárt fel a sötét időkben. Az elmúlt időszakban kitört járvány nemcsak fájdalmat és szenvedést, hanem társadalmi támogatást és a jóindulat növekedését is magával hozta. Miközben a betegségek és a háborúk bajaival küzdünk, elengedhetetlen emlékeznünk a boldogság utáni egyetemes vágyra, és az emberek azon képességére, hogy egymást támogatva gyűlnek össze a nagy szükség idején.

A boldogság, mint már oly sokszorn kiderült, nem a genetikai kódon, és nem is csupán a körülményeinken, sokkal inkább az élethez való hozzáállásunkon múlik. A The World Happiness Report évről évre a világ több mint 150 országából vett adatak alapján összesíti azt, hogyan értékelik életminőségüket az emberek. Ennek fényében állítják fel a világ boldogságindexét - országokra vetítve.

Tavaly arra kérték a válaszadókat, hogy életükben tekintsenek vissza, vágyaikat vetítsék előre, és ehhez képest értékeljék a jelenlegi jólétről szóló véleményüket. Fontos tudnunk, hogy a kutatások eredményei kiegészültek a COVID-19 lehetséges hosszútávú hatásaival is.

A boldogság olykor rajtunk is múlik. A többi csak ajándék. (ismeretlen) Forrás: Pixabay

Az elemzők megvizsgálták a visszatekintő életértékeléseket, figyelembe véve számos érzelmi mutatót is, amióta a Gallup World Poll adatai először 2005-2006 között elérhetővé váltak. Lehetőség nyílt arra is, hogy a globális és regionális trendek szélesebb rétegeit is megfigyeljék, megkülönböztessék egymástól. A 2017-től 2021-ig terjedő időszak egyéni szintű adatinak segítségével pedig azt vizsgálták, meg, hogy milyen változást hozott a COVID-19 a különböző körülmények között élő emberek számára.

A legújabb boldogságelemzési adatok a wordhappiness.report alapján. Forrás: wordhappiness.report

Mit mutatnak az adatok 2019-2021-ben?
Ahogy a World Happiness Report eddigi korábbi kiadásaiban, úgy most is megfigyelhető egy jellemző egyezőség. Nevezetesen az, hogy a világ különböző országaiban élők értékelései között milyen óriási különbségek vannak azt illetően, hogy ítélik meg saját életüket.

A finn lobogó az első helyen Forrás: Kurunen/ Pixabay

A legújabb összesítés alapján viszont ugyanaz derült ki, mint rendre az előző négy évben: továbbra is Finnország foglalja el az első helyet, jelentősen megelőzve az első tíz évben mért többi országot.
Dánia továbbra is a második helyen áll, Izland a tavalyi 4. helyről idén a 3. helyre lépett fel.
Svájc a 4., mögötte Hollandia és Luxemburg következik. Az első tizes rangsort Svédország, Norvégia, Izrael és Új-Zéland zárja. És, hogy mi magyarok, hol vagyunk? Valahol nagyon a sor vége felé...

A finnek jó eredményéhez az is hozzájárulhat, hogy a halálozási adatokat figyelembe véve az EU-ban őket érintette a legkevésbé a koronavírus-járvány. Ha pedig valaki bajba kerül, úgy érezheti, hogy vigyáznak rá, legalábbis ez derült ki azoknak az embereknek a véleményéből, akiket az AP hírügynökség munkatársa kérdezett Helsinkiben.

De miért pont Finnország?

Sok minden miatt. Egy biztos. A titok nyitja nem a finn DNS-ben rejlik, ugyanis Finnországban nemcsak az ott születettek, hanem a bevándorlók is boldognak érzik magukat. Szóval sokkal inkább azon múlik a kérdés, hogy ott miképpen élik az életet. Mindezt pedig kiterjeszthetjük a szomszédos országokra is, a jelek szerint a hideg és sötét telek ellenére a skandináv országok lakói a legboldogabbak.

Boldog gyermek Forrás: jplenio/Pixabay

Amíg a skandinávoknak van oka ünnepelni, addig a világ egyéb területein élők már kevésbé optimisták. Ha az egész világ boldogságindexét vizsgáljuk, az elmúlt években bizony romlott a hangulat, az egyik legnagyobb zuhanás Indiában érzékelhető, de Ázsia egyéb területein és Afrikában is nőtt az aggodalom, a szomorúság és a harag.

Biztonság, tiszta levegő, a temészet közelsége

Egy írónő szerint a finn emberek nagyon szerencsések, mert a társadalom megvédi őket, nem kell aggódniuk amiatt, hogy elveszítik a megélhetésüket, vagy nem jutnak hozzá az egészségügyi ellátáshoz - olvastuk itt, de az is kiderült, hogy Finnországban nem kell aggódni a dolgok alakulása miatt, mert ott általában minden rendben megy. Az általános biztonság, a tiszta levegő, a természet közelsége, a gyerekek iskoláztatásának lehetősége is szerepelt az indokok között - s ezek valószínűleg idén sem változnak.

A boldogsághoz nem kell túl sok. A finneknek például elég egy pici szaunaház is. Forrás: Pixabay/ Finmiki
Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.